Industriada, czyli 12. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się 11 września. Mapa festiwalu obejmuje 38 obiektów, 25 miejscowości i 341 wydarzeń.
-Przemysłowe serce Polski bije w województwie śląskim – przekonują organizatorzy Industriady. Pod tą nazwą kryje się coroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. W tym roku impreza doczeka się 12. edycji. Odbędzie się ona już w sobotę, 11 września.
-Święto Szlaku Zabytków Techniki od dwunastu lat łączy przeszłość i teraźniejszość, czego efektem są na nowo odkrywane historie o naszym regionie. Podczas tegorocznej edycji przewodnicy wprowadzili uczestników w świat ZASKAKUJĄCEJ TECHNIKI – czytamy w zapowiedzi imprezy.
Mapa tegorocznej odsłony święta obejmuje 38 obiektów, 25 miejscowości i 341 wydarzeń. Na liście nie zabrakło już tradycyjnie Częstochowy i Żarek.
Częstochowa- Muzeum Górnictwa Rud Żelaza
Częstochowskie atrakcje Industriady obejmą dwa obiekty: podlegające Muzeum Częstochowskiemu – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza oraz Muzeum Historii Kolei.
Świętowanie w Parku im. Staszica rozpocznie się o godz. 11. Zainauguruje je prezentacja wystawy fotograficznej „Technika górnicza na kopalniach rud żelaza” (ekspozycja będzie dostępna do godz. 18). Od godz. 11.15 do 15.45 (co 30 minut) możliwe będzie zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Górnictwa Rud Żelaza. Od tej samej godziny aż do 17.30 organizatorzy przewidzieli propozycje dla najmłodszych fanów Industriady – „Industrialny plac zabaw”, warsztaty naukowe „Kowalka was zaskoczy!”, a także warsztaty kreatywne „ABC konstrukcji – kopalnia techniki”.
Dodatkowo, w godz. 12-16 będzie można uczestniczyć w „Pikniku naukowym pełnym techniki”. Według zapowiedzi będzie można zajrzeć do laboratorium małego chemika, nie braknie też eksperymentów z ciekłym azotem. Będzie można przyjrzeć się najciekawszym doświadczeniom fizycznym, wśród których znajdzie się też… lewitacja. Dla fanów śrubek i elektroniki odbędą się zaś pokazy robotów oraz zabawy pneumobilem, czyli trójkołowym pojazdem z napędem gazowym.
Dla osób, które chcą wziąć udział w zwiedzaniu lub warsztatach kreatywnych, obowiązują rezerwacje – tel. 504757178, e-mail: historia@muzeumczestochowa.pl.
Częstochowa – Muzeum Historii Kolei
Muzeum Historii Kolei (ul. Pułaskiego 100/120) także zaprasza od godz. 11. Do godz. 16, dzięki pokazowi symulatora można poczuć jak to jest prowadzić lokomotywę. Do godz. 17 będzie można zwiedzać samo muzeum (czeka m.in. lamp kolejowych, tabliczek znamionowych z lokomotyw i wagonów), oglądać makietę kolejową (odcinek torów w skali 1:120 z realnie odwzorowanymi miniaturami pojazdów jeżdżących po polskiej sieci kolejowej), a także przejechać się drezyną (ta atrakcja od lat stanowi hit Industriady – przejazd trwa ok. 10 minut, a podróż odbywa się na stacji Stradom od budynku dworca do przejazdu przy ul. Zaciszańskiej). Na dzieci czekają zaś zabawy organizowane pod hasłem „Z techniką za pan brat”.
Z kolei zwiedzanie nastawni z przewodnikiem zaplanowano w godz. 11.30 -12.15, 12.30-12.45 oraz 13.30-13.45.
Oprócz tego, od godz. 11 do 15 warto stawić się na pl. Rady Europy (nieopodal dworca PKP). Tam będzie można zwiedzać z przewodnikiem Parowóz TKt48-151. Od blisko 20 lat stanowi on pomnik techniki przy stacji Częstochowa Osobowa.
Żarki – Stary Młyn – Muzeum Rzemiosł Dawnych
Świętowanie Industriady w Żarkach odbędzie się w Starym Młynie, czyli Muzeum Rzemiosł Dawnych (ul. Ofiar Katynia 5). Start zaplanowano na godz. 11. Wówczas odbędzie się zwiedzanie fabularyzowane „Nowinki techniczne dawnych lat”. Podczas wydarzenia pojawią się aktorzy, którzy z wykorzystaniem zabawnych dialogów i scenek rodzajowych wprowadzą gości w nastrój dawnych wieków, kiedy to nowiki techniczne zaskakiwały naszych przodków tak, że wręcz technika budziła przerażenie (wymagana jest rezerwacja – tel. 690 070 772, e-mail: poczta@muzeumzarki.pl). Zwiedzanie przewidziano do godz. 17, w tych samych godzinach na dzieci czekał będzie „Industrialny plac zabaw”.
Z kolei w godz. 12-17 będzie można uczestniczyć w prezentacjach „Barwna i techniczna historia szycia” oraz „Techniczne tajniki dawnej broni. Opowieść rusznikarza”.
Program i wszystkie szczegóły dotyczące 12. Święta Szlaku Zabytków Techniki można znaleźć na stronie industriada.pl.
Podróżuj bezpłatnie podczas Industriady!
By ułatwić uczestnikom przemieszanie się między miejscowościami stworzono system bezpłatnego transportu, który opiera się na sieci Kolei Śląskich i komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.
Oficjalni organizatorzy publicznego transportu zbiorowego zapewniają bezpłatne przejazdy kolejami, autobusami, tramwajami i trolejbusami (wszystkie informacje można znaleźć TUTAJ).
Tu dodajmy, że na mapie imprezy znalazły się m.in. Katowice, Chorzów, Mysłowice, Tychy, Zabrze i Żywiec.
Zuzanna Suliga