fbpx

eFKA w Częstochowie. Trzy dni festiwalowych atrakcji z udziałem 150 twórców

eFKA, czyli Festiwal Kultury Alternatywnej to nowość na kulturalnej mapie Częstochowy. Organizowaną przez Fundację Oczami Brata imprezę zaplanowano od 27 do 29 sierpnia.

Festiwal Kultury Alternatywnej, czyli w skrócie eFKA To pierwsze tego typu wydarzenie organizowane przy ul. Mielczarskiego w Częstochowie i obszarach przyległych do ulicy w dzielnicy Stare Miasto (teren tzw. dużego getta). Dodajmy, że właśnie przy ul. Mielczarskiego 20 od grudnia 2016 r. mieści się Klubokawiarnia Alternatywa 21 prowadzona z powodzeniem przez osoby  z niepełnosprawnością intelektualną. Jej twórcy, czyli Fundacja Oczami Brata i powołana przez nią Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, od dawna dokładają wielu starań, by odmienić oblicze tej niesłusznie zapomnianej częstochowskiej dzielnicy. Stąd tak liczne działania wpływające na społeczną rewitalizację tej części miasta. Częstochowianie nazywają ją potocznie „ulicą cudów” (przez wzgląd na liczne przestępstwa, które kiedyś miały tam miejsce). Organizacja Festiwalu Kultury Alternatywnej to kolejny pomysł fundacji na odczarowanie niechlubnej historii.

eFKA w Częstochowie. Trzy dni festiwalowych atrakcji z udziałem 150 twórców 2
eFKa (mat. prasowe)

Festiwal dofinansowano ze środków ministerstwa

Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Paweł Bilski, prezes i fundator Fundacji Oczami Brata. Partnerami głównymi imprezy są z kolei Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21″, Teatr Nowy w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy oraz Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Urzędu Miasta Częstochowy.

O głównych założeniach festiwalu organizatorzy opowiedzieli podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 lipca w klubokawiarni Alternatywa 21.

eFKA w Częstochowie. Trzy dni festiwalowych atrakcji z udziałem 150 twórców 3
Konferencja prasowa dotycząca festiwalu eFKA (fot. Marta Goldsztajn)

– Chcieliśmy zorganizować takie miejsce, takie wydarzenie, które przyciągnie mieszkańców na ul. Mieczarskiego. Taka idea towarzyszy nam już od kilku lat, jej m.in. służy klubokawiarnia Alternatywa 21. Nadal nam jednak mało, czujemy głód działań artystycznych. Głód związany z tym, aby współpracować z lokalną społecznością. Stąd festiwal, który mamy nadzieję, że sprawi, że ta ulica przestani być nazywana „ulicą cudów”- wyjaśnia Paweł Bilski.

Sztuka jest kobietą. Stąd eFKA

Dlaczego eFKA? – Żeby odmienić oblicze ul. Mieczarskiego musi się wydarzyć dużo dobrych rzeczy, stąd nasz festiwal będzie obfitował w przeróżne wydarzenia. Nie jest to oczywiście propozycja tylko dla mieszkańców Starego Miasta, ale wszystkich. Festiwal jest otwarty, czekamy na uczestników także spoza Częstochowy. Zaprosimy ich na spektakle, koncerty, warsztaty, wystawy… Wszystko to związane z szeroko pojętą sztuką, a sztuka jak wiadomo jest kobietą. Stąd eFKA – wyjaśnia Paulina Fronczak, wiceprezes zarządu Fundacji Oczami Brata.

eFKA potrwa trzy dni – od 27 do 29 sierpnia. W realizację działań artystycznych zaangażowanych będzie blisko 150 twórców wspieranych przez 60 wolontariuszy. W ramach imprezy przewidziano m.in. pięć spektakli teatralnych (wśród nich „Łysą śpiewaczkę” Teatru im. Mickiewicza), dziewięć koncertów (wystąpią m.in. CeZik i Limboski), trzy czytania performatywne (jedno z nich reżyseruje Tomasz Man), dwa spotkania (w tym z Arturem Barcisiem), spacer alternatywny, plener malarski, a także powstanie muralu i instalacji artystycznej.

eFKA w Częstochowie. Trzy dni festiwalowych atrakcji z udziałem 150 twórców 4
Konferencja prasowa dotycząca festiwalu eFKA (fot. Marta Goldsztajn)

– Sama impreza będzie interdyscyplinarna. Jeśli chodzi o muzykę, warto zwrócić choćby uwagę na premierowy koncert projektu Kafel&Pospieszalski. Gwiazdą pierwszego dnia będzie Max Bravura, drugiego – Limboski. Ci artyści występowali już w Częstochowie, choć teraz zobaczymy ich w innej nieco odsłonie. Zaprosimy też twórców, którzy nigdy tu nie gościli jak Zagi czy Projekt Leśmian – zapowiada Artur Bratek, koordynator artystyczny Festiwalu Kultury Alternatywnej i rzecznik prasowy Fundacji Oczami Brata.

Szczegółowego programu festiwalu należy szukać na stronie www.facebook.com/FestiwalKulturyAlternatywnej

Zbiórka na Dom Oczami Brata!

Warto dodać, że podczas festiwalu zaprezentowany zostanie również pierwszy spektakl z dorobku Teatru Nowego w Częstochowie, którego założycielem jest Paweł Bilski. Mowa o przedstawieniu „Cebula” w reżyserii Marka Ślosarskiego.

Przy okazji trwania imprezy wolontariusze będą też kwestować na rzecz budowy Domu Oczami Brata. Do zbiórki można przyłączyć się już dziś za pośrednictwem strony www.siepomaga.pl/oczamibrata.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Fundacja Oczami Brata z wyróżnieniem honorowym w konkursie na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19