fbpx

„Koncert przy świecach”. Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online

To kolejna odsłona cyklu koncertów, który już od ponad dekady Filharmonia organizuje w częstochowskich obiektach sakralnych. Tym razem w wydarzeniu można uczestniczyć online. Koncert zaplanowano na 30 kwietnia.

„Koncert przy świecach” to cykl, który Filharmonia Częstochowska realizuje już od ponad dekady. Wcześniej koncerty odbywały się w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze, a od czterech lat – w niezwykle klimatycznym i przychylnym muzykom Kościele Najświętszego Imienia Maryi. Wydarzenia prowadzi rektor Kościoła, ks. Mikołaj Węgrzyn, duszpasterz Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskie oraz dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie.

Najnowsza odsłona cyklu, odbędzie się w wersji online. Taką formę przybierają ostatnio wszystkie wydarzenia proponowane przez filharmonię. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, podobnie jak wszystkie instytucje kultury w Polsce, nie może ona zaprosić publiczności do siebie.

„Koncert przy świecach” zaplanowano na piątek 30 kwietnia. Transmisja na kanale YouTube instytucji rozpocznie się o godz. 19.
W programie złożonym z kompozycji od baroku poprzez klasycyzm, po współczesność wystąpi Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej w kameralnym składzie pod dyrekcją Adama Klocka oraz solista Tomasz Strahl. Ostatni z wymienionych jest zaś jednym z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.

„Koncert przy świecach” z udziałem Tomasza Strahla

"Koncert przy świecach". Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online 2
Tomasz Strahl (fot. Zbigniew Burda/mat. Filharmonii Częstochowskiej)

Tomasz Strahl to pedagog, stypendysta Rządu Austriackiego, laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą, ma na koncie m.in. liczne tournée po Japonii, Kanadzie czy Hiszpanii. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Jego dyskografia liczy szereg płyt z muzyką solową i kameralną nagrywaną dla wielu wytwórni krajowych i zagranicznych (jak choćby Acte Préalable, Sony Classics, DUX). Tomasz Strahl jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych.

Od 2012 r. bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem tej współpracy było również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina.

W biografii artysty istotnym punktem było wykonanie Koncertu wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 r. Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 r. zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego.  

"Koncert przy świecach". Filharmonia Częstochowska zaprasza na kolejne wydarzenie online 3
„Koncert przy świecach” (fot. Agnieszka Małasiewicz/mat. Filharmonii Częstochowskiej)

Jako uznany znakomity interpretator partii solistycznej Koncertu wiolonczelowego Stanisława Moryty, Tomasz Strahl jest również autorem opracowania partii wiolonczeli w partyturze wydanej przez Akademię Muzyczną w Warszawie, która inauguruje edycję serii „Pierwodruki Muzyczne Kompozytorów Polskich” – pedagogów uczelni, mającej na celu promocję muzyki polskiej.

Obok kompozycji Stanisława Moryty, podczas Koncertu przy świecach w wykonaniu Tomasza Strahla publiczność usłyszy Koncert wiolonczelowy a-moll RV 422 Antonio Vivaldiego. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka zaprezentuje ponadto: Koncert na smyczki c-moll RV 119 Vivaldiego oraz jeden z najbardziej znanych utworów Wolfganga Amadeusa Mozarta, czyli serenadę „Eine kleine Nachtmusik”.

Szczegóły: www.filharmonia.com.pl  

ZS

Czytaj także: W Częstochowie miała odbyć się premiera spektaklu z Cezarym Żakiem w roli głównej. Przeniesiono ją na 2022 rok