Książki dla nas ważne, które wywarły na nas wpływ, ale także te już niepotrzebne, które zalegają w naszych biblioteczkach. Wszystkie znajdą nowy dom w częstochowskiej Klubokawiarni Alternatywa 21. Ich zbiórka odbywa się w ramach akcji „Książka z dedykacją”.
„Książka z dedykacją” to najnowsza akcja częstochowskiej Fundacji Oczami Brata. Założenia są proste. Częstochowianie zachęcani są do dzielenia się tomami, które są dla nich ważne, niosą inspirację, poruszają ciekawe tematy. Na książki te czeka Klubokawiarnia Alternatywa 21 mieszcząca się przy ul. Mielczarskiego 20. Nie jest to zwyczajny lokal, z powodzeniem prowadzą go bowiem osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Klubokawiarnia podlega zaś Spółdzielni Socjalnej „Alternatywa 21” powołanej do życia właśnie przez Fundację Oczami Brata.
-Istotne jest, by zamieścić w nich dedykację – dla pracowników, bywalców, osób z niepełnosprawnościami, nieznanego czytelnika czy nawet ogólnie klubokawiarni -zachęca Paweł Bilski, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Oczami Brata. -Dedykacja to drobny, miły gest, który świadczy o naszym zaangażowaniu. Przygotowanie jej ładnym, starannym pismem zajmuje tylko kilka minut, a sprawia dużo radości odbiorcy i jest pamiątką na lata – dodaje.
Sam, inaugurując akcję pozostawił w „Alternatywie” książkę o Annie Dymnej z autografem aktorki. Zgodnie z założeniami literackiej inicjatywy dopisał do tego własną dedykację. Zachęcając tym samym, by mieszkańcy Częstochowy przynosili tu swoje ulubione tytuły. Dary te dostaną w klubokawiarni na stałe, każdy z gości czy pracowników będzie po nie mógł sięgnąć w dowolnej chwili
.-Pragniemy, aby klubokawiarnia była nie tylko miejscem spotkań, sprzyjającym lekturze, ale również rodzajem niezwykłej biblioteczki. Mamy nadzieję, że wkrótce znów będziemy mogli otworzyć naszą klubokawiarnię, która będzie pełna książek z oryginalnymi dedykacjami –podkreśla Artur Bratek, koordynator „Alternatywy 21”.
Ale to nie koniec pomysłów z książką w roli głównej, które proponuje częstochowska fundacja. Do klubokawiarni przy ul. Mielczarskiego 20 można przynosić nie tylko książki ważne i wyjątkowe, ale także te, które są nam już niepotrzebne, czy wręcz zalegają w naszych domowych biblioteczkach. Oczywiście muszą być one w dobrym stanie, żeby mogły posłużyć kolejnym czytelnikom. Podręczniki czy książki techniczne przeznaczmy na inny cel, do Alternatywy przynieśmy zaś np. literaturę piękną. Dzięki temu zyskamy miejsce na nowe tytuły, a starym książkom damy nowe życie.
Fundacja wykorzysta podarunki naprawdę dobrze, w planach ma bowiem cykliczne wymiany książki oraz kiermasze. Pierwsza „wymiana” planowana jest na 23 kwietnia, czyli na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z kolei dochód z organizowanych kiermaszów przekazany zostanie na rzecz budowy Domu Fundacji Oczami Brata (o inicjatywie piszemy m.in. TUTAJ).
Książki można przynosić od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18. Więcej informacji o działaniach Fundacji Oczami Brata można przeczytać na stronie www.oczamibrata.pl
Zuzanna Suliga