Radni Powiatu Radomszczańskiego zadecydują o zakupie nieruchomości w Strzałkowie (nieopodal Radomska), w którym miałby powstać nowy dom dla dzieci pozbawionych opieki biologicznych rodziców.
Byłby to już kolejny tego typu obiekt w tej samej miejscowości usytuowany niemal w sąsiedztwie działającej już Placówki Opiekuńczo Wychowawczej Kamil, w której mieszka 14 podopiecznych. Zgodnie z planami kilkunastu młodych mieszkańców będzie mogło tam znaleźć swój dach nad głową jeszcze w tym roku.
Budynek o pow. zabudowy 174,3 m2 i pow. użytkowej 208,8 m2 wybudowano w 2005 roku. Posiada wszelkie wymagane instalacje, centralne ogrzewanie gazowe i kominek z systemem rozprowadzającym. Budynek jest murowany i podpiwniczony oraz posiada użytkowe poddasze i dwa garaże w bryle budynku.
Wystawiona na sprzedaż nieruchomość przez obecnych właścicieli jest właściwie gotowa do zamieszkania. W środku pozostawiona została część mebli oraz wyposażenie kuchni i łazienek. Z ekspertyz wynika, że stan techniczny budynku oceniono jako bardzo dobry.
– „Zwraca uwagę wysoki standard wykończenia” – podkreśla Fabian Zagórowicz, członek Zarządu Powiatu.
– „Działka jest ogrodzona i ładnie zagospodarowana, z zadbaną zielenią i krzewami ozdobnymi wzdłuż ogrodzenia” – dodaje.
Cenę kupna budynku ustalono na kwotę 660 000 zł brutto w wyniku negocjacji, jakie przeprowadzono z radomszczańskim Biurem EXPERT Nieruchomości, reprezentującym obecnych właścicieli nieruchomości.
Dla Zarządu Powiatu Radomszczańskiego dana inwestycja jest priorytetowa. Powodem jest stale wzrastająca liczby dzieci, które zostały pozbawione opieki biologicznych rodziców i z braku odpowiednich placówek w powiecie dzieci umieszczane są w ośrodkach z dala od Radomska. Związane z tym wydatki są bardzo wysokie.
Istniejąca w Strzałkowie już od ponad roku pierwsza placówka POW Kamil, pokazała, że warto inwestować w zakup nieruchomości pod daną działalność. Dzięki temu dzieci pozostają blisko miejsca zamieszkania rodziny naturalnej, co z kolei umożliwia prowadzenie pracy z rodziną na rzecz powrotu dziecka do domu.
W ośrodku dzieci na nowo uczą się życia, jak w dużej rodzinie, a opiekunowie spędzają ze swoimi podopiecznymi całą dobę, starając się zastąpić matkę i ojca. Obowiązki domowe takie jak pranie, sprzątanie czy gotowanie wykonują wspólnie.
– „Istotą procesu wychowawczego w tego typu placówce jest umożliwienie podopiecznym kontaktu z rodzicami biologicznymi, co szczególnie w przypadku małych dzieci, jest szalenie istotne” – tłumaczy Fabian Zagórowicz.