Po staraniach starosty Beaty Pokory Szpital Powiatowy w Radomsku otrzyma w końcu separator osocza. To dobra wiadomość dla mieszkańców Powiatu Radomszczańskiego.
Walka z pandemią ciągle jest trudna, dlatego tak ważne jest, by ozdrowieńcy oddawali swoją krew, z której wyodrębniane jest osocze. W Powiecie Radomszczańskim do tej pory nie było to możliwe. Najbliższy punk pobrania osocza znajdował się w Łodzi, dlatego Zarząd Powiatu podjął starania o zakup urządzenia separującego do oddzielania osocza z krwi ozdrowieńców.
Więcej informacji na temat starań powiatu radomszczańskiego o separator osocza w artykule wcześniejszym.
Na szczęście po staraniach starosty Beaty Pokory przyszła informacja Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi, że jeden z trzech separatorów kupowanych dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi będzie pracował w punkcie pobrań usytuowanym w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Mieszkańcy powiatu, którzy przebyli chorobę COVID – 19 i chcą pomóc innym chorym poprzez oddanie osocza, nie muszą już w tym celu jeździć do Łodzi, co dla wielu było zbyt problematyczne.
Szacunkowy koszt takiego separatora to 72 000 zł, dlatego w oczekiwaniu na decyzję Wojewody Łódzkiego, Zarząd Powiatu Radomszczańskiego podjął kroki w celu zakupu tego urządzenia.
Jak się jednak okazało, powiat nie będzie musiał wydawać własnych pieniędzy na zakup separatora, bo go otrzyma.
– „Pragnę docenić podjętą przez Panią inicjatywę oraz zaangażowanie jednostki w liczne inne działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby wywołanej przez SARS-CoV-2” – napisał, w przesłanym piśmie, II Wicewojewoda Łódzki Krzysztof Ciecióra.
Wojewoda poinformował, że jeden z trzech nowych separatorów osocza kupowanych dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi będzie służył mieszkańcom powiatu radomszczańskiego.
Dodatkowo zapewniono także Starostwo, że Powiat Radomszczański otrzyma dotację na zakup wideo-bronchoskopu dla Szpitala Powiatowego w Radomsku. Aparatura służyć będzie do diagnostyki osób chorych lub podejrzewanych o zachorowanie na COVID-19.