W Miedźnie koło Częstochowy działa Dom Pracy Twórczej Macondo, który właśnie rozpoczął swój IV Sezon Artystyczny.
To niezwykłe miejsce zadebiutowało na mapie kulturalnej Polski ponad trzy temu. Powstało ono z inicjatywny poetów oraz twórców Portu Poetyckiego w Chorzowie – Barbary Janas-Dudek i Jacka Dudka. W ramach cyklicznych spotkań gościli oni dotychczas kilkudziesięciu już artystów.
Dom stał się także bezpiecznym azylem dla twórców, a także dla uchodźców z Ukrainy. To jedyne takie przedsięwzięcie w tej części regionu. Tu, na swoje spotkania autorskie, koncerty czy wystawy, zjeżdżają twórcy z całego kraju.
-Każdy może wpaść do Domu, posłuchać wierszy, dobrej prozy, obejrzeć prace plastyczne lub posłuchać muzyki – zaprasza Barbara Janas-Dudek.
Nie inaczej było pierwszego dnia maja, kiedy to w „Macondo” gościli poeci, dziennikarze i animatorzy kultury z Warszawy. To był naprawdę dobry czas dla mieszkańców wioski Macondo. Wspomniane odwiedziny przypomniały utrudzonemu ludowi macondowców o koniecznym podziale na czas pracy, czas relaksu i czas karmienia się słowem. To ostatnie było tego popołudnia wyborne. Treści przeplatały się, opowieści snuły, a ciekawość i ochota na więcej rosły z każdym wypowiedzianym zdaniem. Erudycja obu panów w połączeniu z ich doświadczeniami, wiedzą i wszystkim tym, co kryje się w miękkiej tkance wrażliwości, sprawiły, że po ich wyjeździe rozmowy i czytanie ich wierszy trwały do późnych godzin wieczornych – dodaje organizatorka.
Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 25 maja o godz. 17.00 założyciele Macondo, zaprosili Annę Luberdę-Kowal – poetkę, tłumaczkę oscylującą wokół krakowskiego Kazimierz, nagradzaną i wyróżnianą w ogólnopolskich konkursach poetyckich, autorkę recenzji, wstępów, przekładów poezji na język angielski i z języka angielskiego, jurorkę w konkursach poetyckich, organizatorkę spotkań autorskich, turniejów jednego wiersza, sekretarza Stowarzyszenia Salon Literacki, która w 2020 r. wydała tomik debiutancki Perpendykiel oraz Joannę Wicherkiewicz, poetkę, animatorkę kultury, redaktorkę oraz organizatorkę zajęć z twórczego pisania dla dzieci, która od 2023 roku jest członkinią Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz wiceprezeską Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. Jej wiersze tłumaczone są na język angielski, ukraiński, rosyjski, hiszpański, portugalski, turecki. Wydała książki poetyckie: „Okruchy codzienności”(wyd. TPU 2015 r.), ,,Dysharmonie” (wyd. ANAGRAM 2018 r.), ,,Kim jest Zachary? (wyd. ANAGRAM 2020 r.), wielkoLudy (wyd. ANAGRAM 2022 r.).
To nie koniec atrakcji. W majową sobotę odbędzie się także Turniej Jednego Wiersza Dudek, Podczas wydarzeń będzie również działał samoobsługowy kącik kawiarniany, a w trakcie wszystkich spotkań, organizowanych przez Dom Pracy Twórczej „Macondo”, będzie można kupić niszowe książki, których zakup niemożliwy jest w sieciowych księgarniach. Dochód z działalności tych ostatnich przeznaczony zostanie na działalność „Macondo”. Ponadto planowane jest wspólne ognisko oraz warsztaty (nie tylko) literackie z Barbarą Janas-Dudek i Jackiem Dudkiem. Następnego dnia zaplanowano literacki spływ kajakowy Liswartą.
– Dom Pracy Twórczej to wyjątkowe miejsce. Jego celem jest integracja życia artystycznego oraz promocja twórców, którzy często wymykają się np. literackiemu mainstreamowi. Dla odbiorców to okazja, aby poznać nowe, ciekawe, głosy w sztuce, a także stać się częścią życia artystycznego regionu – mówi Jacek Dudek.
Więcej o działalności Domu Pracy Twórczej „Macondo” można przeczytać na stronie www.facebook.com/taraspoetyckidudek.
mat. Mocondo