Celem akcji „Rowerami Pędzimy, Rehabilitację Dzieciom z Bogumiłka Rozkręcimy” było zebranie funduszy na budowę krytego, całorocznego lonżownika dla dzieci z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku.
Ta niezwykła inicjatywa rozkwitła w sercach i umysłach pracowników Starostwa Powiatowego w Częstochowie: Gwidona Jelonka, Tomasza Nowickiego, Rafała Makowiejczuka, Patryka Jeziaka, do których dołączyli Karolina Jelonek, Marcin Huras i Jakub Ślęzak.
Celem akcji „Rowerami Pędzimy, Rehabilitację Dzieciom z Bogumiłka Rozkręcimy” było zebranie funduszy na budowę krytego, całorocznego lonżownika dla dzieci z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku.
Z Bogumiłka do Gdańska
Pokonanie dystansu 500 kilometrów rozpoczęło się w urzekającym miejscu, jakim jest Bogumiłek, a zakończyło nad naszym pięknym Morzem Bałtyckim w Gdańsku. Organizatorzy wyruszyli zdeterminowani, aby ukończyć podróż w ograniczonym czasie trzech dni, pokazując swoje niezachwiane zaangażowanie i ogromną empatię do drugiego człowieka, a tym bardziej do niepełnosprawnego dziecka.
Uczestnicy tej Rowerowej Akcji ochoczo wsiadali na rowery, gotowi „pedałować” w szczytnym celu. Wysiłek fizyczny i poświęcenie zademonstrowane przez rowerzystów podczas tych trzech niesamowitych dni były naprawdę godne podziwu. Jechali niestrudzenie, bolały ich mięśnie, a serca szybko biły, gdy oni przekraczali granice swojej wytrzymałości. Dzięki wytrwałości przezwyciężali każde wyzwanie, które stanęło na ich drodze.
Aby zebrać brakującą sumę zorganizowano zbiórkę środków finansowych na portalu zrzutka.pl, a do pomocy włączyła się Fundacja „Bogumilskie Anioły”. Do rozpropagowania akcji w mediach społecznościowych przyłączyli się Bartosz Kurek, Michał Wiśniewski, Young Leosia i Włókniarz Częstochowa. Na całej trasie rowerzystów wspierało Volvo Car Częstochowa wspólnie z Giant Częstochowa.
Pierwszy etap podróży zakończył się w Uniejowie, drugi – w Grudziądzu, a trzeci – w Gdańsku.
Zebrano aż 85 tys. zł!
-Dzięki niesłabnącemu wsparciu i niezwykłej hojności, cel finansowy tej akcji charytatywnej został osiągnięty. Każda wpłata naszych darczyńców na zbiórkę, konto dochodów własnych SOSW w Bogumiłku, czy też na konto Fundacji Bogumilskie Anioły – bez względu na to jakiej wysokości – odegrała niezwykle istotną rolę w tym sukcesie. Rezultat tego zbiorowego wysiłku jest naprawdę imponujący! Zaledwie w trzy miesiące zebrano kwotę 85 tys. zł. Świadczy to o niezłomnym duchu człowieczeństwa i głębokiej wartości, jaką społeczeństwo przywiązuje do mocy rehabilitacji dzieci oraz dorosłych z pomocą koni, czyli hipoterapii. Znaczenie tego osiągnięcia wykracza poza aspekt finansowy. Reprezentuje bezgraniczne współczucie i empatię, które znajdują się w każdej osobie zaangażowanej w tę szlachetną sprawę – podkreśla Edyta Fatyga, mama Zuzi i Piotra, Prezes Fundacji Bogumilskie Anioły.
Rowerzyści, fundacja i cała społeczność pokazały, że kiedy jednostki spotykają się we wspólnym celu, to ich zbiorowa siła może przenosić przysłowiowe góry. Dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bogumiłku otrzymały tak cenne wsparcie, dla innych akcja służyła za inspirację. – To też przypomnienie, że bez względu na wyzwania, przed którymi stoimy, mamy moc, aby coś zmienić. Poświęcenie i determinacja rowerzystów, w połączeniu z niezachwianym wsparciem społeczności, dały nadzieję, która będzie rezonowała jeszcze przez wiele lat – zaznacz Fatyga.
Każdy grosz zostanie dobrze wykorzystany
Każdy zebrany grosz zostanie wykorzystany do realizacji wymarzonego celu – całorocznego, krytego lonżownika do hipoterapii. Wybudowanie go ma ogromne znaczenie, ponieważ ma on potencjał zapewnienia nieocenionych korzyści i pomocy niepełnosprawnym dzieciom z Bogumiłka, dając im szansę na bardziej integracyjne i satysfakcjonujące życie.
To filantropijne przedsięwzięcie zakończyło się niezwykłym wydarzeniem, olśniewającym i podnoszącym na duchu – balem charytatywnym, którego patronem był starostwa Częstochowski Krzysztof Smela. – Ten bal aż promieniował radością i podnosił na duchu, pozostawiając uczestników z głębokim poczuciem dumy i satysfakcji, że wnieśli wkład w tak szlachetną sprawę.
Świadectwo siły i kreatywności
Uroczysta impreza była okazją do prezentacji prac wykonanych przez uczniów SOSW w Bogumiłku. Wszystkie można było zakupić. Wykonane ręcznie przez niezwykle utalentowane uczniów, przyciągnęły uwagę uczestników. Pozyskane w ten sposób środki, również zostały przekazane na rzecz dzieciaków.
W programie znalazła się również ekscytująca aukcja, na której wystawione zostały obrazki wykonane przez uczniów haftem diamentowym, a także dwie piłki nożne z autografami słynnego piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego (była to gratka dla entuzjastów sportu i kolekcjonerów). Wartość takich przedmiotów wykraczała poza ich wartość materialną, ponieważ symbolizowały osiągnięcia i świętowaną karierę znakomitego sportowca.
Cennym artefaktem była też koszulka piłkarska ozdobiona podpisami drużyny Raków Częstochowa. Ten wyjątkowy strój nie tylko pokazywał jedność i koleżeństwo zespołu, ale także miał wartość sentymentalną dla fanów i kibiców. Na licytację wystawiona została ponad to koszulka Włókniarza Częstochowa z autografami, a także dwa vouchery na kurs tańca. Wreszcie, aby zaspokoić wymagające gusta uczestników, na aukcji pojawiły się książki historyczne autorstwa Adama Jarugi.
-Bal był nie tylko spotkaniem towarzyskim, ale także świadectwem siły, kreatywności i hojności jednostek jednoczących się w znaczącej sprawie. Atmosfera była niesamowicie żywa, a także wypełniona ogromnym poczuciem ciepła i entuzjazmu. Uczestnicy całym sercem przyjęli sprawę, demonstrując swoje ogromne wsparcie poprzez hojne datki i aktywny udział w aukcji. To wydarzenie posłużyło jako potężne świadectwo współczucia i empatii głęboko zakorzenionych w społeczności. Wszyscy obecni zebrali się, zjednoczeni wspólnym celem, aby wywrzeć niezwykły i transformujący wpływ na życie niepełnosprawnych dzieci w Bogumiłku – mówi Prezes Fundacji Bogumilskie Anioły.
– Dzięki nieustającemu poświęceniu i niezachwianemu zaangażowaniu pracowitych i pełnych pasji pracowników i uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Jana Brzechwy w Bogumiłku, a także niesłabnącemu wsparciu Fundacji „Bogumilskie Anioły”, zebrane z sukcesem środki niezaprzeczalnie wywrą znaczący i pozytywny wpływ na życie naszych niepełnosprawnych dzieci – dodaje.