fbpx

Betonozie mówimy nie! Plac Biegańskiego przejdzie modernizację

Grupa ludzi otaczająca prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka na placu Biegańskiego przed Ratuszem, wzbudziła we środę, 22 marca po godz. 11 zainteresowanie przechodniów. Tym bardziej, że pojawiły się kamery i mikrofony. Odważni, podchodzący bliżej mogli usłyszeć , że wyłożony kostką plac, na którym powstało zgromadzenie, do 2026 r. zmieni się w teren przyjazny mieszkańcom.

Od prezydenta dowiadywali się, że właśnie upłynął okres trwałości projektu unijnego, w ramach którego w 2011 r. zmodernizowana została ta centralna przestrzeń miasta oraz Al. NMP. Można więc już w tym obszarze wprowadzać modyfikacje. Pora do rozmowy jest właśnie najlepsze, bowiem wkrótce ruszy kolejna transza środków unijnych, z których miasto chce skorzystać, by uczynić plac Biegańskiego przyjaźniejszym ludziom.

– Po zakończeniu modernizacji zaczęły się kontrowersje i dyskusje – przypominał Krzysztof Matyjaszczyk – każdy miał swoje krytyczne uwagi.

Pamiętamy, że plac Biegańskiego zyskał miano: betonowej pustyni, placu defilad i podobne. Projekt sprzed 20 lat praktycznie wyeliminował zieleń z tej ogromnej śródmiejskiej przestrzeni. W konsekwencji narzekań co bardziej proekologicznie nastawionych mieszkańców i z ich inicjatywy powstał ogród  społeczny w wielkich donicach podlewany przez Tomasza Kosińskiego i jego wolontariuszy, a później przed Ratuszem enklawa relaksacyjna z ławkami i pergolami.

Betonozie mówimy nie! Plac Biegańskiego przejdzie modernizację 2
Spotkanie prasowe na pl. Biegańskiego (fot. UM Częstochowy)

– W ramach programu Przyjazna Częstochowa zazieleniamy miasto – dodawał prezydent. – Przykładem jest powstały obszar zieleni na placu Pamięci Narodowej. Podczas zbliżającego się przetargu na kawiarenki letnie na placu też będziemy wybierać najbardziej zielone projekty.

– Wygaśnięcie projektu unijnego oznacza przejęcie przez Centrum Usług Komunalnych  w trwały zarząd pałacu Biegańskiego i Alei NMP – poinformował Łukasz Kot, szef CUK – co oznacza swobodę w dokonywaniu modyfikacji. W Alejach zmiany będą kosmetyczne w zakresie reorganizacji parkowania i zieleni. Plac Biegańskiego chcemy zmieniać wspólnie z mieszkańcami. Uruchomiliśmy adres plac@cuk.czestochowa.pl, na który częstochowianie mogą zgłaszać swoje pomysły na modernizacje do 12 kwietnia.

Betonozie mówimy nie! Plac Biegańskiego przejdzie modernizację 3
Spotkanie prasowe na pl. Biegańskiego (fot. UM Częstochowy)

Zgłoszone propozycje zostaną przeanalizowane z udziałem pracowni architektonicznej Verso, wsławionej w Częstochowie nie tylko udanymi realizacjami, ale też społecznym udziałem w organizacji kolejnych edycji Nocy Kulturalnej (porzuconej, niestety, przez OPK „Gaude Mater”). Kamil Cierpioł, jeden ze wspólników pracowni przypomniał przed mikrofonem konferencji prasowej, że ostatnio w dorobku mają szereg nagród, ale też udanych realizacji w zakresie organizacji terenów zielonych. Rzecznik Prasowy UM podaje tu jako przykłady zieleńce przy Galerii Jurajskiej w Częstochowie, projekt koncepcyjny zagospodarowania obszaru wokół Galerii Północnej w Warszawie, projekt Parku Centralnego w Gminie Boronów oraz placu przy ul. Dworcowej w Herbach.

– Sami jesteśmy mieszkańcami Częstochowy oraz użytkownikami placu Biegańskiego i z tej perspektywy chcemy zacząć projektować tę ważną przestrzeń – deklarował Jakub Cieślik, drugi z właścicieli Verso.– Celem jest miejsce, w którym ludzie chcą przebywać. Jesteśmy na etapie analiz i rozmów z różnymi urzędami, instytucjami, chcemy też dowiedzieć się, czego tu – zdaniem mieszkańców – brakuje i co trzeba poprawić. Nie chcemy narzucać, prowokować, ale rozmawiać z częstochowianami i spełniać ich oczekiwania.

Betonozie mówimy nie! Plac Biegańskiego przejdzie modernizację 4
Spotkanie prasowe na pl. Biegańskiego (fot. UM Częstochowy)

Na działania jest czas i go nie ma. Odmieniony, przyjazny częstochowianom główny plac miasta mamy oglądać w 2026 r. – Wypada wtedy – przypominał Matyjaszczyk – 200. rocznica połączenia Częstochowy i Częstochówki w jedne organizm miejski. Chcemy godnie uczcić ten jubileusz, jak 800 – lecie pojawienia się Częstochowy w pierwszych wzmiankach pisanych uczciliśmy zmianą herbu miasta i hejnału.

Tadeusz Piersiak