fbpx

Blisko 350 uczniów zatańczyło poloneza na pl. Biegańskiego [ZDJĘCIA]

To wyjątkowo widowiskowe wydarzenie miało miejsce w środę, 4 maja. Blisko 350 częstochowskich uczniów zatańczyło w plenerze poloneza.

Inicjatorem wydarzenia pod hasłem „Poloneza czas zacząć” (to oczywiście nawiązanie do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza) był naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski. To on – jako ceniony historyk – zaproponował, by w ten sposób uczcić obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Blisko 350 uczniów zatańczyło poloneza na pl. Biegańskiego [ZDJĘCIA] 2
Akcja „Poloneza czas zacząć” (fot. archiwum SP nr 14)

Organizatorem akcji została Szkoła Podstawowa nr 14 im. H. Sienkiewicza. W efekcie w środę, 4 maja na pl. Biegańskiego poloneza zatańczyło niemal 350 uczniów. „Tancerze” reprezentowali 33 częstochowskie szkoły podstawowe. Przeważali przedstawiciele klas najstarszych, tj. 7 i 8, ale nie brakowało też młodszych uczestników. Uczniowie klas I-III zaprezentowali się w tradycyjnych strojach szlacheckich.

Nie zabrakło również popisowego układu tanecznego przygotowanego pod kierownictwem kadry pedagogicznej SP nr 14. Suita taneczna została wykonana przez uczniów tejże szkoły, a także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 39 im. Marii Konopnickiej.

Blisko 350 uczniów zatańczyło poloneza na pl. Biegańskiego [ZDJĘCIA] 3
Akcja „Poloneza czas zacząć” (fot. archiwum SP nr 14)

Razem z uczniami zatańczył również m.in. prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk oraz wspomniany już Rafał Piotrowski.

Prezydent Częstochowy podkreślał szczególne znaczenie poloneza. To od tego tańca zaczynają się nie tylko bale maturalne, ale i wydarzenia o randze państwowej. Także częstochowska młodzież zaangażowała się, by w rytmie poloneza przypomnieć o 1791 r. i jednym z najdonośniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

ZS, mat. SP nr 14