fbpx
Strona głównaBezpieczeństwo17 lutego policjanci przeprowadzają działania NURD

17 lutego policjanci przeprowadzają działania NURD

W czwartek, 17 lutego w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzą działania NURD. Celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

17 lutego policjanci przeprowadzają działania NURD 1

Mundurowi będą zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, z naciskiem na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. Dziś szczególnie policjanci będą dbali o tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

Działania „Niechronieni Użytkownicy Ruchu Drogowego” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez Policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policja dzisiaj przypilnuje miejsc szczególnie niebezpiecznych dla pieszych.

W 2021 roku na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 56 wypadków z udziałem pieszych. W ich wyniku 56 osób odniosło obrażenia ciała, a 8 osób zmarło. Najwięcej zdarzeń, w których uczestnikiem był niechroniony uczestnik ruchu drogowego, policjanci odnotowali na drogach powiatowych. Prawie 80 proc. wypadków drogowych miało miejsce na terenie miasta Częstochowy. Zginęło tutaj 5 osób. Na drogach przynależących do gmin: Koniecpol, Mykanów i Rędziny, zginęło 3 pieszych. Te statystyki można zmniejszyć, przestrzegając prostych zasad.

Kierowcom należy przypomnieć, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinno się zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ponadto, jeśli kierujący pojazdem skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni zachować rozsądek na drodze oraz pamiętać o elementach odblaskowych na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Odblaski kilkukrotnie zwiększają widoczność pieszego, czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, prowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

LNŚ

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -