fbpx
Targi budowlane, wyposażenia wnętrz i nieruchomości Częstochowa
Strona głównaEkologia155 tys. zł na kontrolę zanieczyszczeń powietrza w Częstochowie

155 tys. zł na kontrolę zanieczyszczeń powietrza w Częstochowie

Częstochowa – dzięki przystąpieniu do marszałkowskiego konkursu w ramach tzw. Inicjatywy Antysmogowej – pozyskała 155 tys. zł m.in. na zakup drona antysmogowego.

23 maja w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza. Wsparcie otrzymało 31 zadań związanych z wdrażaniem tzw. uchwały antysmogowej. Umowę na przekazanie dotacji dla Częstochowy podpisał zastępca prezydenta Piotr Grzybowski.

Miasto otrzyma pomoc finansową na przeprowadzenie kontroli palenisk domowych dotyczących kompleksowego badania próbek popiołu (50 tys. zł) i zakup drona antysmogowego, wyposażonego w kamery i systemy teledetekcyjne, badającego skład dymu z kominów (wraz z certyfikowanym przeszkoleniem personelu pilotującego – 105 tys. zł).

Częstochowa w najbliższym sezonie grzewczym będzie sprawdzała, na ile przestrzegamy zapisów wynikających z uchwały antysmogowej. Działania obejmować będą badania rodzaju urządzenia grzewczego oraz stosowanego paliwa. Podczas kontroli pobierane będą próbki popiołu, które zostaną poddane szczegółowej analizie laboratoryjnej, co pozwoli na zidentyfikowanie spalanego materiału.

Skutecznym wsparciem działań antysmogowych będzie wspomniany już zakup drona – kompaktowej stacji pomiarowej, który pozwoli na zdalny i stały monitoring poziomu pyłu i smogu w powietrzu w danej okolicy. Sensor kompatybilny z dronem pozwala na odczyt danych pomiarowych w czasie rzeczywistym zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Dzięki wstępnej konfiguracji dokumentu – można od razu zaprezentować wyniki pracy urządzenia w postaci map i wykresów.

Jakie substancje będą mierzone? Na liście znajdują się pyły zawieszone (PM1; PM2,5; PM10), dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), formaldehyd (CH2O), lotne związki organiczne (benzen C6H6) oraz ozon (O3).

mat. UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -