100 – lecie Powstań Śląskich w Kłobucku

0
198
fot. Starostwo Powiatowe w Kłobucku

15 sierpnia 2021 roku w Kłobucku odbyły się uroczystości upamiętniające 100 – lecie Powstań Śląskich, które zostały połączone z obchodami Święta Wojska Polskiego oraz Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Kłobucku w partnerstwie z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach zadania publicznego pt. “Ocalić od zapomnienia – pamięci bohaterskich Obrońców Śląska”. Projekt ten był współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Mianem Powstań Śląskich określa się trzy konflikty zbrojne na Górnym Śląskim, mające miejsce w latach 1919-1921 pomiędzy ludnością polska i niemiecką. Odbywały się w okresie formowania Państwa Polskiego po zakończeniu I wojny światowej.

I powstanie śląskie – od 16 do 24 sierpnia 1919 roku

II powstanie śląskie – od 19/20 do 25 sierpnia 1920 roku

III powstanie śląskie – od 22/23 maja do 5 lipca 1921 roku

15 sierpnia 2021 roku był poświęcony bohaterskim Obrońcom Śląska. Po uroczystej Mszy Św. w intencji Powstańców Śląskich w kościele Św. Marcina w Kłobucku i złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą Wincentego Witosa, oraz bohaterów Bitwy Warszawy, oraz pod pomnikiem Matki Polki i tablicą Władysława Sebyla, został odczytany Apel Poległych. W programie między innymi było koncert patriotyczny w wykonaniu solistów pracujących w Zespole Pieśni i Tańca “Śląsk”, odbył się występ w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego “Kłobuczanie” oraz rekonstrukcja bitwy o Górę Św. Anny, w wykonaniu Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych “Piechota” z Wodzisławia Śląskiego.

Starosta Kłobucki Henryk Kiepura oficjalnie otworzył uroczystości i powitał gości dziękując za udział gościom, pocztom sztandarowym, przedstawicielom Związku Kombatantów RP i BWP oraz LOK.

K KIK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here