fbpx

W Częstochowie rozpocznie się 14. Festiwal Wiolinistyczny im. Hubermana

W piątek, 29 września w Częstochowie rozpocznie się 14. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana.

Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana to organizowane w 2-letnim cyklu wydarzenie, które przybliża muzykę wiolinistyczną w jej rozmaitych odsłonach, od klasyki przez jazz aż po folk. Wydarzenie prezentuje renomowanych solistów i zespoły, a także promuje młode talenty. Festiwalem honorowana jest pamięć jednego z najwybitniejszych wirtuozów XX w. Bronisława Hubermana – skrzypka, pedagoga, pisarza, działacza społecznego i politycznego, propagatora poszanowania międzykulturowego oraz idei zjednoczonej Europy, a także patrona Filharmonii Częstochowskiej. W tym roku festiwal odbywa się po raz czternasty i potrwa od 29 września do 6 października.

Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek, 29 września o godz. 19 koncertem, w którym solistką będzie koreańsko-amerykańska skrzypaczka Elly Suh. Wykona Koncert skrzypcowy nr 1 op. 15 Benjamina Brittena. Tego samego wieczoru zabrzmi jeszcze Mała Suita Witolda Lutosławskiego – niekonwencjonalna, a zarazem prosta, melodyjna, trzymająca się tonalności stylizacja polskiego folkloru.

Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej będzie dyrygował dyrektor Filharmonii Adam Klocek.

Istotnym elementem inauguracji będzie możliwość przyjrzenia się skrzypcom Antonio Stradivariego i Giuseppe Guarneriego del Gesù – na instrumencie tej drugiej marki gra właśnie piątkowa solistka Elly Suh. O tych skarbach lutnictwa opowie częstochowianom jeden z największych światowych znawców instrumentów smyczkowych – Florian Leonhard z Londynu.

W niedzielę, 1 października, w sali kameralnej częstochowskiej publiczności zaprezentuje się wiolonczelista Antoni Wrona. Towarzyszyć mu będzie Aleksandra Janusz na fortepianie. Usłyszymy Sonatę wiolonczelową F-dur nr. 2 Brahmsa, Suitę nr 3 C-dur BWV 1009 Bacha i Divertimento na wiolonczelę solo –  Pendereckiego.  

Z kolei 2 października, także w sali kameralnej, pojawi się duet, który tworzą: Mateusz Smoczyński (skrzypce) i pochodzący z Niemiec Stephan Braun (wiolonczela). Zagrają muzykę ze swojego własnego albumu „Keep On Turnin'”, wypełnionego dwiema oryginalnymi kompozycjami oraz interpretacjami muzyki z pogranicza funku i fusion – Billyego Cobhama, Randyego Breckera czy Steviego Wondera.

Środa, 4 października będzie należała do zespołu Vołosi. Improwizujący, żywiołowy kwintet czerpie z muzyki Karpat, ale nie stroni też od elementów bałkańskich, cygańskich, orientalnych.  Nie jest to jednak zespół etno sensu stricto – sporo pomysłów wynosi z muzyki klasycznej czy rocka. Formacja – mająca za sobą ponad 800 koncertów – zagra u boku Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.

Na finał, czyli 6 października, z filharmonikami wystąpi Tomasz Strahl –  jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiej wiolonczelistyki na świecie. Zakończenie festiwalu upłynie pod znakiem Schumanna – jedynego koncertu wiolonczelowego w dziele tego niemieckiego romantyka, a zarazem żelaznego składnika kanonu na ten instrument, a więc Koncertu a-moll; potem – IV Symfonii d-moll.

Każdy koncert festiwalu zaczyna się o godz. 19. Bilety można kupić w kasie filharmonii przy ul. Wilsona 16 oraz na stronie internetowej.

red., mat. UM Częstochowy