fbpx

13. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana nie odbędzie się w tym roku w Częstochowie

10 października Filharmonia Częstochowska miała zainaugurować 13. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana. Niestety, impreza nie dojdzie w tym roku do skutku. Rekompensatą dla melomanów jest nowy cykl „Wielcy skrzypkowie”.

-Z wielkim żalem informujemy, że w związku ze zbiegiem wielu niesprzyjających okoliczności, mających charakter siły wyższej, podjęliśmy trudną decyzję o odwołaniu 13. Festiwalu Wiolinistycznego im. Bronisława Hubermana, mającego odbyć się w dniach 10-16 października 2021 w Filharmonii Częstochowskiej. Światowa pandemia uniemożliwiła przyjazd gości z Izraela i USA, stanowiących gros publiczności festiwalowej. Z powodu pandemii odwołano także Światowy Zjazd Żydów Częstochowian, będący integralną częścią Festiwalu. Równie istotną i smutną okolicznością jest niespodziewana śmierć Dyrektora Festiwalu, Pana Ireneusza Kozery, który był jego bezpośrednim koordynatorem. Mam nadzieję, że spotkamy się na Festiwalu w przyszłym roku – poinformował na stronie Filharmonii Częstochowskiej – dyrektor instytucji Adam Klocek.

13. Festiwal Wiolinistyczny im. Bronisława Hubermana nie odbędzie się w tym roku w Częstochowie 2
mat. Filharmonii Częstochowskiej

Rekompensatą dla melomanów może stać się cykl „Wielcy skrzypkowie. Dziedzictwo Hubermana”. Koncerty w jego ramach odbędą się w sezonie 2021/2022.

-Dokładne terminy pozostałych podamy wkrótce.  Bilety zakupione na koncerty festiwalowe zachowują ważność. W razie zwrotów prosimy o kontakt z kasą Filharmonii – mówi Agnieszka Małasiewicz z Impresariatu Filharmonii.

Inauguracja cyklu odbędzie się 15 października o godz. 19. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Klocka wystąpi Nancy Zhou. Artystka gra na skrzypcach Josepha Guarneriego z lat 1730-33, znanych jako „Le Sphynx” użyczonych jej przez prywatną osobę.

W Sali koncertowej im. Wojciecha Kilara zabrzmią: Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 oraz Suita „Jezioro łabędzie” op. 20a Piotra Czajkowskiego. Bilety kosztują 50 zł (normalne) i 45 zł (ulgowe). Można je kupić w kasie przy ul. Wilsona 16 oraz on-line.

Ożywienie uznania dla sztuki i nauki o skrzypcach

Skrzypaczka uznawana za jedną z najważniejszych postaci dzisiejszego świata muzycznego. Do rozwoju jej międzynarodowej kariery przyczyniło się szczególnie zwycięstwo na Konkursie Skrzypcowym im. Izaaka Sterna w Szanghaju w 2018 r. Aktywna działalność Nancy Zhou ma na celu ożywienie uznania dla sztuki i nauki o skrzypcach. Przemyślana muzykalność współgrająca z publicznością powoduje, że jest zapraszana na koncerty z czołowymi orkiestrami na całym świecie.

Urodzona w Teksasie w rodzinie chińskich imigrantów, Zhou zaczęła grać na skrzypcach w wieku 4 lat pod okiem ojca, później u Miriam Fried w Nowej Anglii, gdzie zdobyła tytuł licencjata Sztuki na Harvard College. Debiutowała w wieku 13 lat z orkiestrą San Antonio Symphony, później współpracowała m.in. z: Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Finnish Radio Symphony, St. Petersburg Philharmonic czy Hong Kong Philharmonic Orchestra. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Jaap van Zweden, Sakari Oramo, Hannu Lintu, Eun Sun Kim, Peter Oundjian oraz Ken-David Masur. Uczestniczyła w Verbier Festival, Ravinia Festival, Tongyeong Music Festival, Festpiele Mecklenburg- Vorpormmern, Festival de Coimbra, Marvão Festival oraz Paganini Genova Festival. W 2017 r. została zaproszona jako artysta gościnny na Encore Chamber Music Festival.

Oprócz projektów solistycznych, artystka interesuje się także muzyką kameralną. Prowadzi stałą działalność edukacyjną – kursy mistrzowskie oraz lekcje indywidualne. Wiosną 2020 r. uruchomiła studio internetowe, z którego prowadzi zajęcia dla studentów na całym świecie.

Zuzanna Suliga