fbpx

100-lecie polskiej służby cywilnej

W czwartek obchodzone jest 100 lecie służby cywilnej. Dokładnie 100 lat temu, 17 lutego, Sejm uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej.

100-lecie polskiej służby cywilnej 1

W dwudziestoleciu międzywojennym służba cywilna stanowiła istotny element odradzającego się państwa polskiego. Usprawniła proces odbudowy instytucji państwowej, a fundament tej działalności stanowili urzędnicy służby cywilnej.

Według Konstytucji RP korpus służby cywilnej działa w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w urzędach administracji rządowej. Zwierzchnikiem korpusu służby cywilnej jest prezes Rady Ministrów (art. 153 Konstytucji RP).

Odbudowa państwowości byłaby niemożliwa bez sprawnej służby cywilnej i od niej zaczęła tworzenie niepodległej struktury państwowej odradzająca się Polska. Wiele utrudniał fakt, że w poszczególnych zaborach istniały różne systemy. Dlatego też model służby cywilnej tworzony po 1918 roku czerpał po części z rozwiązań funkcjonujących w administracji zaborców.

Ustawa o służbie państwowej weszła w życie 17 lutego 1922 roku i obowiązywała aż do wybuchu wojny, a potem jeszcze przez 30 lat w powojennej Polsce. W 1974 roku została zniesiona przez znowelizowany kodeks pracy. Po 1989 roku powstawały różne koncepcje nowoczesnej służby cywilnej. Dopiero w lipcu 1996 roku przyjęto nową ustawę. Została ona zmieniona w marcu 2009 roku i obowiązuje do dzisiaj. Od tego roku też w policji obchodzone jest święto służby cywilnej.

W służbie cywilnej zatrudnionych jest 24 600 pracowników. Wszyscy ci pracownicy wykonują niezwykle ważną pracę, wspomagającą służbę policjantów i są nieodłączną częścią policyjnej formacji.

W jednostkach w całym kraju pracownicy pełnią najróżniejsze funkcje – m.in. dbają o komputery, wprowadzają dane do systemów, z których później korzystają funkcjonariusze, naprawiają i konserwują sprzęt i radiowozy, organizują przetargi na zakup środków niezbędnych do codziennego funkcjonowania komend, zarządzają logistyką w komendach wojewódzkich, są naczelnikami wydziałów. Aby zostać pracownikiem służby cywilnej, należy mieć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie.

Wysokie notowania polskiej Policji w społeczeństwie są w dużej mierze także zasługą zaangażowania i profesjonalizmu pracowników służby cywilnej, co też niejednokrotnie podczas uroczystych spotkań podkreślają przełożeni.

LNŚ