Przedstawiamy trzecią część cyklu ukazującego prace, które prezentowane są w Miejskiej Galerii Sztuki. Tworzą one jubileuszową wystawę Triennale Sztuki Sacrum „Świętość natury?”.
10. Triennale Sztuki Sacrum “Świętość natury?” Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie przygotowała jeszcze w listopadzie 2020 r. Ze względu na towarzyszące pandemii koronawirusa obostrzenia, zebrane w Częstochowie dzieła, od początku można oglądać jedynie on-line (piszemy o tym TUTAJ).
Nad założeniami Triennale i kształtem wystawy pracował kurator, krytyk sztuki, obecnie dyrektor CSW Znaki Czasu w Toruniu – Krzysztof Stanisławski, wspierany przez członków Rady, tj. Andrzeja Saja – redaktora naczelnego czasopisma artystycznego FORMAT, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki – Annę Paleczek-Szumlas oraz Szymona Parafiniaka – artystę plastyka. Ten zespół kuratorski stworzył koncepcję artystyczną i scenariusz wystawy oraz dokonał wyboru artystów, których dzieła stworzyły wystawę.
Sposobem by, w czasie pandemii, ułatwić naszym czytelnikom wirtualne zwiedzanie tej interesującej wystawy, jest cykl, dzięki któremu przybliżamy prace, które na nią trafiły.
10. Triennale Sztuki Sacrum. Te prace zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ PIERWSZA]
10. Triennale Sztuki Sacrum. Zobacz prace, które zebrano w Miejskiej Galerii Sztuki [CZĘŚĆ DRUGA]
Teraz prezentujemy kolejnych artystów, którzy współtworzą Triennale Sztuki Sacrum.
Zdzisław Nitka
Zdzisław Nitka zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką (specjalizacja drzeworyt), realizuje również happeningi malarskie. W swoich pracach opowiada o sobie i o swojej codzienności. Używa do tego metafor i symboli, odkrywa ich nowe znaczenia.
„Jego twórczość jest surowa, budząca skojarzenia z tzw. sztuką prymitywną; najistotniejszym jej elementem staje się czysty, żywy kolor, a także wyraźnie zarysowany, zdecydowany kontur. Charakterystyczna jest szkicowość oraz spontaniczność w procesie tworzenia”.
Aleksandra Mańczak
Aleksandra Mańczak jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, którą ukończyła w 1974 roku. Dyplom uzyskała w Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Janiny Tworek-Pierzgalskiej. Od 1974 do 2011 roku była pedagogiem w macierzystej uczelni (od 1995 profesor tytularny; w latach 1993–1996 prorektor d/s Nauki i Promocji). Od 2004 roku jest zatrudniona w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Artystka posługuje się różnymi mediami: instalacją, tkaniną, fotografią i asamblażem. Kluczowym tematem jej dzieł jest przyroda i jej wzajemne relacje z człowiekiem.
„W swoich „Kodach natury” artystka wyraża możliwość odkrycia alfabetu natury; a w konsekwencji „języka” zrozumiałego dla ludzi. Natura – u Mańczak – to czysta żywotność; to zwycięstwo tego co naturalne nad tym co sztuczne, czyli tym co jest efektem cywilizacyjnych zabiegów człowieka. Artystka w prostych, bezpośrednich ujęciach fotograficznych dokumentuje ów stan presji naturalności nad wytworami, które zostały tej przestrzeni (ulice, place, chodniki itd.) narzucone”.
Romuald Kutera
Romuald Kutera to wielomedialny artysta, który już w latach 70. był aktywny w nurcie sztuki postkonceptualnej, by od lat 90. rozszerzać swoje zainteresowania twórcze o fotografię narracyjną i film eksperymentalny, a także o instalacje wyraźnie nawiązujące do tematyki odwołującej się do natury.
-Istotnym bowiem źródłem inspiracji w pracach Kutery stał się fenomen wody. Ten naturalny żywioł był dla artysty i środkiem bezpośrednich wypowiedzi w tzw. wodnych instalacjach, jak i głównym motywem fikcyjnych przedstawień w fotografii i abstrakcyjnych pracach malarskich. Kutera oddaje w nich „strukturę” wody lub fal morskich, a także inscenizuje wizualne opowieści odnoszące się do fikcyjnych figur jak nimfy czy syreny. Idąc dalej – zaczyna tworzyć własną mitologię, odniesioną do rzeki z którą łączy go miejsce zamieszkania; tak powstała postać „Odryki”, tj. film i rejestracja jej obecności w serii fotografii na blasze, zrealizowanych w postaci unikalnych „dagerotypów”. Na wystawie znalazł się wybór tych zdjęć oraz instalacja „wodno-geometryczna” – pisze o twórczości Kutery Miejska Galeria Sztuki.
Więcej prac i opisów można znaleźć na stronie instytucji na Facebooku.
10. Triennale Sztuki Sacrum zaplanowano w Miejskiej Galerii Sztuki do 31 stycznia. Szczegółowe informacje: www.galeria.czest.pl.
Redakcja (współpraca RJ, JM, mat. Miejskiej Galerii Sztuki)