fbpx

Zwierzęta – jaką pełnią rolę w naszym życiu?

Zwierzęta kochają nas bezwarunkowo, my również powinnyśmy.

Zwierzęta trzeba kochać. Dopóki się tego nie zrobi, nie zrozumie się prawdziwej szlachetności czy też przebudzenia emocjonalnego, który uzdrawia ludzką duszę. Psy, koty, konie czy inne zwierzęta – nieważne, jak małe, czy duże, niespokojne czy wyjątkowe one są – to one właśnie wzbogacają nasze życie. Miłość do nich może pomóc zrozumieć, że ich uczucia są tak samo cenne jak ludzkie.

Każdy z nas na pewno nie raz czytał o przewagach posiadania zwierzaka. Natomiast o wiele bardziej ciekawe jest odkrywanie ich wpływu na zdrowie publiczne.

Według licznych badań, zwierzęta zapobiegają licznym wizytom u lekarza, co z kolei pozwala zaoszczędzić około 3 milionów euro w skali roku na opiece zdrowotnej w takich krajach, jak Niemcy czy Austria.

Kochając zwierzęta, można dostrzec w ich oczach własne odbicie. W tym spojrzeniu, które zawsze od Ciebie czegoś oczekuje, zachęca do bawienia się, wywołuję uśmiech na Twojej twarzy i szlachetne emocje. Jedyne, czego pragną w zamian, to miłość.

Zwierzęta - jaką pełnią rolę w naszym życiu? 2
fot. pinterest

Każdy potrafi z miłością opowiedzieć o chwili, kiedy to przyprowadził do domu tego wyjątkowego gościa i jak to wywróciło jego świat do góry nogami. Adopcja psa lub uratowanie ulicznego kotka, który jest brudny, głodny i potrzebuje miłości, coś w Tobie przebudza.

To niczym zapalenie światła wewnątrz Ciebie. Coś tak niebywale prostego zaczyna Cię zmieniać, by uczynić Cię lepszym człowiekiem.

Zooterapia

Pewna kobieta, która chorowała na Alzheimera, straciła wszelkie zainteresowanie światem. Żadna aktywność przeprowadzona w jej domu nie dawała żadnego efektu, za wyjątkiem jednej procedury takiej jak właśnie zooterapia przy pomocy czterech małych psów.

Kobieta szczególnie przepadała za jednym z tych kundelków. Potrzeba było jednego spojrzenia, by jej twarz się rozjaśniła. Piesek dodawał jej energii oraz pomagał połączyć się z rzeczywistością. Taki właśnie sposób terapii zawsze był skuteczny.

Zwierzęta - jaką pełnią rolę w naszym życiu? 3
fot. pinterest

Po pewnym czasie, wzięła pieska w swoje ramiona, pocałowała go i powiedziała mu mnóstwo rzeczy. Dzięki tej interakcji, samopoczucie kobiety się polepszyło i nie potrzebowała już tak dużej ilości leków, jak wcześniej. Zwierzęta to najlepsze lekarstwo.

Zgodnie z badaniem, to „przebudzenie” mogło być spowodowane aktywacją oksytocyny, znanej jako hormon miłości i uczucia.

Kiedy jej poziom się zwiększa, wówczas doświadczamy psychologicznych oraz fizjologicznych reakcji łańcuchowych, w wyniku czego stajemy się bardziej obecni oraz otwarci na wszystko, to co wiąże się z emocjami czyli przytulanie, pieszczoty czy czułe słowa.

Zwierzęta - jaką pełnią rolę w naszym życiu? 4
fot. pinterest

Zwierzęta i ich emocje

Czasem, jednym prostym spojrzeniem zwierzęta potrafią połączyć się emocjonalnie w sposób o wiele lepszy, niż ludzie. Zwierzęta mają niesamowitą zdolność do emocjonalnego połączenia się, nawet poprzez najprostszy gest.  

Jest to bardzo znany fakt, że pomiędzy psem a jego właścicielem ustala się bardzo autentyczny oraz szczery kontakt wzrokowy, który wzmacnia istniejącą pomiędzy nimi więź.

Istnieje bardzo dużo różnych rodzajów miłości, ale miłość do zwierzęcia jest czymś naprawdę wyjątkowym, gdyż podkreśla nasze najlepsze cechy przy czym pomaga nam stać się lepszym człowiekiem.

Według badań, psy potrafią rozpoznawać ludzkie uśmiechy, okazywać empatię, a nawet interpretować nasze emocje po prostu patrząc nam w oczy.

Wszystko to jest wynikiem wieloletniej wspólnej ewolucji, podczas której powstała ta wyjątkowa więź, która wykracza daleko poza rasę czy wielkość. Pochodzi prosto z genów no i oczywiście z serca.

Zwierzęta - jaką pełnią rolę w naszym życiu? 5
fot. pinterest

Odzwierciedlamy się w oczach naszych zwierzaków

Jeśli wychowane przez Ciebie zwierzęta uciekają przed Tobą ze strachem w oczach, coś na pewno jest nie tak. Strach jest produktem negatywnych emocji.

Zdarza się czasem że wracasz do domu w złym humorze ze łzami w oczach, które aż płoną niczym ziarenka piasku w oczach. Właśnie w tym momencie tylko kilka rzeczy może mieć ten sam efekt terapeutyczny jak dostrzeganie własnego odbicia w oczach swojego pupila. To tak jakby Cię przytulały i mówiły, że wszystko będzie dobrze.

Dla Twojego zwierzaka jesteś najpiękniejszą osobą na świecie. I nie tylko dlatego, że go karmisz. Zawsze bardzo chętnie odbiera Twoją miłość.

Patrzenie w oczy własnego zwierzęcia może także pełnić rolę lustra, które wspiera Twoją samoakceptację. Jego oczy są pełne szczerości i mogą zaoferować Ci inną perspektywę, co z kolei pomoże Ci zrozumieć problemy, które się pojawiają, zmartwienia czy nawet stres. Trzeba go przytulić, a wszystko się ułoży.

Ta wspaniała dawka oksytocyny, którą dają nam zwierzęta, pomaga nam połączyć się z  rzeczywistością oraz zjednoczyć ich uczucie z nadzieją, że damy radę przejść przez nasze codzienne burze. Ponieważ każdy z nas nieco śpi, dopóki nie odkryję, jak to jest kochać zwierzę.

Zwierzęta - jaką pełnią rolę w naszym życiu? 6
fot. pinterest

K KIK