fbpx

Zniszczenia i straty po wczorajszej nawałnicy w województwie śląskim

Wczorajszego wieczoru nad województwem śląskim przeszedł ogromny front burzowy, który spowodował w powiecie częstochowskim i myszkowskim wiele strat. Podczas burzy doszło do zerwania dachów i połamania drzew. W niektórych miejscach brakowało prądu przez dłuższy czas.

Najwięcej zniszczeń niestety odnotowano na terenie  Gmina Koniecpol. Obecnie trwa szacowanie strat, ale jeszcze w nocy z 14 na 15 lipca Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie pod osobistym kierownictwem Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli, który zjawił się na miejscu zdarzenia, zaczął udzielać pomocy poszkodowanym.

Pomoc ta polegała przede wszystkim na wsparciu przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i domów. Do tego celu mieszkańcy mieli zapewnione plandeki z Powiatowego Magazynu Przeciwpowodziowego.

Jak się okazało straty i uszkodzenia były na tyle poważne, że Burmistrz Gminy i Miasta Koniecpol zwołał sztab kryzysowy, na którym byli obecni: Starosta Smela, przedstawiciele lokalnego samorządu i ratownicy biorący udział w akcji pomagania poszkodowanym w czasie burzy.

Strażacy w ubiegłą noc mieli naprawdę ręce pełne roboty. Co chwilę byli wzywani albo do właśnie zerwanych dachów lub do zalanych piwnic czy też połamanych drzew.

Burza nie oszczędziła także Myszkowa, gdzie również przeszła gwałtowna nawałnica. Na ulicach leżało mnóstwo połamanych gałęzi drzew. Najbardziej jednak ucierpiał Zespół Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego (trzykondygnacyjny budynek), z którego nawałnica zerwała dwie trzecie dachu.

Przybyli na miejsce strażacy usuwali resztki zniszczonego poszycia w celu uniknięcia ponownego zwiania ich przez wiatr z dachu.

Na szczęście szkoła jest ubezpieczona od podobnych zdarzeń, dlatego jak tylko zostaną oszacowane straty, dyrektor ZS – mgr Eugeniusz Bugaj wyśle wniosek o odszkodowanie do ubezpieczyciela.

Przypominamy!

W związku z prognozowanymi burzami na kolejne dni trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zaleca się, aby unikać parkowania samochodów pod drzewami, z balkonów zabrać rzeczy, które mogą być porwane przez wiatr i stwarzać zagrożenie dla innych osób oraz zabezpieczyć okna i drzwi.