fbpx

Zbliża się ostatni weekend zimowych ferii w Częstochowie…

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych w województwie śląskim  Część osób wypoczywała już na zorganizowanych wczasach, inni pozostają w mieszkaniach lub domach i korzystają z miejscowych lodowisk czy krytych basenów. Sprawmy, aby ostatnie dni ferii zimowych były bezpieczne. Choć obecnie nie ma dużych mrozów to Straż Miejska w Częstochowie przestrzega przed niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami się nad zamarzniętą wodą. Pamiętajmy: „Krucha wyobraźnia to kalectwo”!

Program „Krucha wyobraźnia to kalectwo” akcentowany jest przez strażników miejskich z referatu ds. zapobiegania zjawiskom kryminogennym wśród dzieci i młodzieży podczas szkolnych prelekcji tuż przed rozpoczęciem zimy czy ferii zimowych. Strażnicy miejscy przypominają również w trakcie trwania ferii zimowych o bezpiecznym zachowaniu się nad zamarzniętymi akwenami. Należy pamiętać, że NIE wolno wchodzić na zamarznięty lód, który może pęknąć. Jeśli chcemy ślizgać się na łyżwach, warto wybrać legalne lodowiska. W Częstochowie jest to lodowisko przy ul. Boya-Żeleńskiego. Ostrożnie należy zachowywać się też na górskich szlakach jeśli zdecydujemy się na wyjazd w góry…

Straż Miejska w Częstochowie apeluje także, aby dobrze zabezpieczyć swoje mieszkania czy domy podczas dłuższych wyjazdów na zimowe ferie czy inne urlopy. Warto zadbać, aby ktoś z rodziny lub sąsiadów stale kontrolował mieszkania czy domy i stwarzał pozory obecności domowników. Pamiętajmy o „Sąsiedzkim czuwaniu”. Warto również zastanowić się na zakupem urządzeń alarmowych oraz monitoringów i rozważyć ich instalację w mieszkaniach czy domach. Technologia daje takie możliwości, że zdalnie możemy śledzić, co dzieje się w naszym mieszkaniu, w domu czy na działce. Wszelkie zabezpieczenia przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w mieszkaniach i domach. Jeżeli zauważymy podejrzane osoby, które obserwują mieszkania czy domy sąsiadów, jeśli zauważymy pojazdy, a w nich podejrzane osoby, należy powiadomić służby mundurowe.

Podczas ferii wiele osób nieletnich sięga też po alkohol i wyroby tytoniowe. Straż Miejska w Częstochowie przypomina, że sprzedaż wyrobów tytoniowych lub alkoholowych osobom poniżej 18 lat jest zabroniona.

Ferie zimowe w województwie śląskim w 2024 roku trwać będą do 9 lutego. O wszelkich czynach zabronionych należy informować służby mundurowe, w tym dyżurnego Straży Miejskiej w Częstochowie (telefon alarmowy 986). Częstochowscy strażnicy miejscy będą kontrolować miejsca, gdzie podczas ferii zimowych gromadzi się młodzież i dbać o zachowanie spokoju i porządku publicznego. Dotychczas poza incydentami związanymi z aktami dewastacji przez nieletnich czy zakupem alkoholu przez nieletnich, Straż Miejska w Częstochowie nie odnotowała poważniejszych incydentów w trakcie trwania ferii zimowych 2024.