fbpx

Zawody medyczne zawsze w cenie

Spotkanie z przedstawicielami studiów medycznych i lekarzami.

W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się spotkanie promujące studia na kierunkach medycznych. Wzięli w nim udział uczniowie szkół średnich, a prelegentami byli lekarze związani z Częstochową oraz wykładowcy.

Przypomnijmy, że jesienią ubiegłego roku, na częstochowskim uniwersytecie został utworzony Wydział Lekarski, zatem przyszli lekarze mogą już kształcić się na lokalnej uczelni.

Nie jest tajemnicą, że w obecnych czasach brakuje właściwie każdego rodzaju pracowników służby zdrowia. Nie ma wystarczającej ilości zarówno diagnostów, pielęgniarek i rehabilitantów, jak i lekarzy i lekarzy specjalistów. Taka sytuacja będzie utrzymywać się jeszcze przez wiele następnych lat, dlatego warto zachęcać młodych ludzi do studiów na kierunkach medycznych.

Podczas poniedziałkowego spotkania z młodzieżą lekarze praktycy i wykładowcy medycyny, opowiadali o blaskach i cieniach zawodu lekarza, podkreślając, że mimo wszystko zawody medyczne dają więcej satysfakcji niż ewentualnych obciążeń.

Wojciech Konieczny- lekarz neurolog pełniący obecnie funkcję Dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie przekonywał młodych ludzi do studiów medycznych, podkreślając, że zarówno nauka jak i praca w zawodzie lekarza, daje mnóstwo możliwości rozwoju. Można zajmować się zdrowiem człowieka całościowo, a wybór specjalizacji otwiera kolejne drzwi do poszerzania kompetencji. Wachlarz zawodów medycznych jest ogromny, a decyzja o wyborze konkretnej dziedziny powinna zależeć od predyspozycji studenta. Jedni znakomicie sprawdzą się jako lekarze dyżurni na oddziałach ratunkowych, drudzy odnajdą się w medycynie teoretycznej poświęconej np. nowoczesnym metodom diagnostyki laboratoryjnej. Ważnymi cechami, którymi powinien wykazać się każdy kandydat na pracownika służby zdrowia są szczerość i otwartość, które zawsze będą procentować w pracy w zespole.
Wojciech Konieczny zwrócił uwagę na fakt, że dzięki uruchomieniu kierunku lekarskiego w Częstochowie uda się wprowadzić do lokalnych szpitali zmiany na lepsze, pojawią się np. badania naukowe, których dotąd właściwie nie przeprowadzano.
Lekarze zawsze będą potrzebni, co gwarantuje stabilizację i gwarancję dobrych zarobków na wiele lat.

Joanna Dziedzic -naczelna pielęgniarka Miejskiego Szpitala Zespolonego, przedstawiła się jako pielęgniarka z 35-letnim doświadczeniem. Pani Joanna przeszła wszystkie szczeble drogi zawodowej. Zwracając się do młodzieży, przypomniała, że zawód pielęgniarki otrzymał status funkcjonariuszki publicznej, co wpłynie na większy prestiż zawodu.

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta Częstochowy. Poza prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, obecna była kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora UM – Anna Tymoshenko. Przypomniała zgromadzonym o miejskim programie ,,Częstochowa dla medyków” (początkowo: ,,Dostępny lekarz”), dzięki, któremu przyznawane są stypendia dla osób kończących studia medyczne. Warunkiem jest podjęcie pracy po studiach w częstochowskim Miejskim Szpitalu Zespolonym przez minimum 3,5 roku. Program pozwala również dofinansować kursy doskonalące, a nawet pomaga otrzymać mieszkanie służbowe( w przypadku osób pracujących w miejskiej placówce).

Do tej pory, „Częstochowa dla medyków” wzięła pod swoje skrzydła 9 stypendystów. Sześć osób już podjęło pracę, a 3 jeszcze kończą studia.

Dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. n. med. dr n. hum. Sławomir Letkiewicz prof. UJD  przedstawił atuty studiów na uniwersytecie w Częstochowie, ale podkreślił także, że są to ogromnie wymagające kierunki. Wielu studentów nie jest w stanie znieść ciężaru odpowiedzialności i ogromu nauki. Wielu nie jest w stanie dokończyć studiów, ale w tym zawodzie nie ma miejsca na „słabe ogniwa”. Profesor opowiedział o własnych doświadczeniach, także o cieniach zawodu, pracy po kilkanaście godzin i łączeniu zajęć na UJD z obowiązkami w Polskiej Akademii Nauk.

Szczegóły kształcenia na poszczególnych kierunkach medycznych UJD opowiadali ich prodziekani – doktorzy Anna Pilis, Magdalena Myga-Nowak, Leon Rak i Tomasz Góra.

Kierunek lekarski na UJD został ustanowiony Decyzją Ministra Edukacji i Nauki 14 lipca 2022 roku. O jego uruchomienie starano się od 2018 roku.