Od 1 maja 2021 roku wszedł w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj W Lesie”. Umożliwia on miłośnikom surwiwalu i bushcraftu legalne biwakowanie w lasach państwowych.
Od 1 maja 2021 roku wszedł w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj W Lesie”, dzięki któremu wszyscy miłośnicy surwiwalu i bushcraftu będą mogli bez zgłaszania, legalnie biwakować w lasach państwowych na udostępnionych 600 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach. Wcześniej takich legalnych miejsc do nocowania w lasach było tylko 46.
Aby można było legalnie zanocować w lesie w wyznaczonych strefach bez konieczności zgłaszania tego faktu do nadleśnictwa, trzeba jednak spełnić pewne warunki:
- liczba osób nocujących w grupie nie przekroczy 9 (większą liczbę osób trzeba zgłosić drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej);
- Nocleg nie przekroczy 2 nocy z rzędu;
- bez względu na to, jakiego sprzętu będzie się używać do wypoczynku, nie może on niszczyć drzew, krzewów oraz runa leśnego;
- nie wolno używać otwartego ognia poza wyznaczonymi do tego miejscami.
Lasy Państwowe zachęcają wszystkie chętne osoby, aby przed pierwszym tego typu noclegiem kierowały się zasadą 3xZ – Zaplanuj, Zanocuj, Zabierz.
Co to znaczy?
- Zaplanuj – przed wyprawą do lasu warto najpierw rozeznać się, do jakiego nadleśnictwa należą przez nas wybrane lasy, czy znajdują się tam specjalne wyznaczone strefy do nocowania lub, czy nie został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu zagrożenia pożarowego. Ważny jest też transport na miejsce, ponieważ do lasów zabroniony jest wjazd pojazdów silnikowych, chyba że są miejsca specjalnie dla nich wyznaczone;
- Zanocuj – biwakowicze zabierają własny sprzęt do nocowania i mają obowiązek tak go rozłożyć, zainstalować, aby nie niszczył elementów przyrody. Ognisko można rozpalić jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego;
- Zabierz – nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że chodzi tutaj o zabranie ze sobą wszystkich przyniesionych rzeczy, w tym w szczególności śmieci, które powstały przez okres nocowania.
Przed leśnym nocowaniem trzeba jednak dobrze się zastanowić, bo las to miejsce, w którym mieszkają dzikie zwierzęta, owady, miejsce bez kranów, bieżącej wody, restauracji czy parkingu, a warunki atmosferyczne nie zawsze muszą być sprzyjające.
Program „Zanocuj W Lesie” jest w szczególności skierowany do wszystkich osób przygotowanych do spartańskich warunków terenowych!
Szczegółowa mapa dostępnych miejsc programu „Zanocuj W Lesie”.