fbpx

Zamieszkaj we własnym domu bez zbędnych formalności

 

 

Od pewnego czasu, w Polsce można zaobserwować nową modę – budowa domów na zgłoszenie. Na zgłoszenie oznacza, że nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wolno stojące parterowe budynki o powierzchni zabudowy do 35 mkw. wymagają jedynie zgłoszenia, o ile ich liczba nie przekracza jednego domu na każde 500 mkw. działki. Powierzchnia całkowita wraz z poddaszem dochodzi do 65 m2 na obu poziomach. Co więcej, taki obiekt nie wymaga prowadzenia dziennika budowy czy przechodzenia procedury odbioru. Musi mieć jednak status domku letniskowego lub gospodarczego. Tanie domy dla wielu osób jest opcją bardziej kuszącą niż zakup kawalerki na kredyt.

Profesjonalną budowę domu zawsze rozpoczyna się od projektu – dobrze przygotowany projekt gwarantuje, że wykonany budynek będzie odznaczał się funkcjonalnością. Gotowe projekty domów obejmują dokładny plan architektoniczny, konstrukcyjny, a także plan instalacji sanitarnej i elektrycznej.

Takie domy zrobione są z elementów prefabrykowanych (ściany, stropy, więźba dachowa), które powstają w hali produkcyjnej. Rozwiązanie takie jest lepsze niż tradycyjna budowa z kilku powodów:

– Zdecydowanie przyspiesza budowę domu – jest to istotny czynnik wpływający na decyzję wielu osób, które rozważają budowę własnego domu.
– Na proces produkcji nie wpływają czynniki pogodowe (deszcz, śnieg) – gotowe elementy zostają przywiezione na działkę inwestora i tam rozpoczyna się proces “składania” domu. Trwa to zwykle około kilkunastu godzin.
– Elementy domu są wykonane bardzo dokładnie, co ułatwia jego dalsze wykańczanie. To jak będzie wyglądał nasz dom w pełni zależy od nas. Zarówno jego wewnętrzny jak i zewnętrzny wygląd pozostaje w rękach właścicieli. Wszystkie gotowe elementy, są dokładnie dopasowane dlatego nie powodują komplikacji przy pracach wykończeniowych.

Produkcja prefabrykatów średniej wielkości domu trwa od kilku do kilkunastu dni. Ich montaż na placu budowy to tylko kilkanaście godzin pracy. Dlatego technologia drewnianych domów prefabrykowanych zyskuje coraz więcej zwolenników.

Koszt budowy domu w stanie deweloperskim to kwota 100 tys. złotych. Oczywiście z możliwością kredytowania. Cena domu (100 tys zł.) zawiera: ściany zewnętrzne wraz z ociepleniem i płytami GKB, ściany działowe, konstrukcja dachu wraz z pokryciem dachu – blachodachówka, pełne orynnowanie, parapety zewnętrzne, okna PVC, instalacje elektryczne, wod-kan oraz CO.

Dom prefabrykowany to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które rozważają budowę domu pasywnego lub energooszczędnego. Gotowe elementy wykorzystywane do budowy domu, gwarantują niezwykłą dokładność i jakość wykonania, co jest niezwykle istotne w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych.