fbpx

Zakup mieszkania przez młodych

 

Zakup mieszkania przez młodych ludzi wiąże się z wieloma kwestiami. O tym co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na jego zakup rozmawiamy z Ewą Borecką z Centrum Nieruchomości i Finansów w Częstochowie.

Paulina Stasiak-Balas: Jakich mieszkań najczęściej szukają młodzi ludzie?

Ewa Borecka: Posiadanie własnego mieszkania jest niewątpliwie ważną potrzebą młodych ludzi. Rządowe programy wspierające finansowanie zakupu nieruchomości, często też pomoc ze strony najbliższych w połączeniu z uzyskiwanymi dochodami daje możliwość zakupu wymarzonego „M”. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe i nieco większe. Ważne żeby układ funkcjonalny takiego mieszkania pozwalał na wygospodarowanie dwóch samodzielnych sypialni ze względu na planowane w przyszłości powiększenie rodziny.

Są jakieś konkretne wymagania z ich strony?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb Klientów. Mieszkania jednopokojowe, w których często kuchnia jest połączona z pokojem dziennym są ciekawą ofertą dla tzw. singli lub inwestorów, którzy zakup takiego lokalu traktują jak inwestycję np. pod wynajem. Klienci, którzy mają już dzieci zwykle wybierają mieszkania dwupokojowe, ale ze względu na finanse najbardziej interesują ich mniejsze metraże, tj. lokale o powierzchni 35-45 mkw.

Częściej szukają mieszkania w bloku, apartamentowcu czy może interesuje ich bardziej zakup domu?

Ze względu na wysokie ceny mieszkań na rynku wtórnym, nowe inwestycje sprzedają się bardzo dobrze, tym bardziej że powstają w dobrych lokalizacjach czyli np. na Parkitce. Deweloperzy stosują nowoczesne rozwiązania technologiczne, organizują teren osiedla dbając o zieleń, place zabaw czy bezpieczeństwo mieszkańców. Dodatkowo proponują możliwość nabycia np. miejsca garażowego. To są argumenty, które przyciągają młodych klientów.

Na co warto zwrócić uwagę na etapie poszukiwań?

Poszukiwania wymarzonego mieszkania to z pewnością ważny ale też uciążliwy proces, wymagający poświęcenia sporo czasu, dlatego też współpraca z Pośrednikiem może okazać się dobrym rozwiązaniem. I tu trzeba podkreślić szczególną rolę wywiadu z klientem, który pozwoli zbudować hierarchię potrzeb Klienta. Najważniejszym kryterium wciąż okazuje się być korzystna lokalizacja, piętro, metraż mieszkania i w końcu cena nabycia.

Co muszą wiedzieć młodzi, zanim zdecydują się na zakup?

Własne mieszkanie to wciąż marzenie nie tylko młodych ludzi. Wybierając ofertę trzeba na chłodno przeanalizować swoje realne możliwości nie tylko dotyczące nabycia ale także ponoszenia w przyszłości kosztów utrzymania mieszkania np. łącznie z ratą kredytu hipotecznego. Odległość od komunikacji miejskiej, bliskość przedszkola czy szkoły mogą być bardzo ważne za kilka lat, kiedy rodzina się powiększy.

Wybierają rynek wtórny czy pierwotny? Jaka jest zależność?

Rynek wtórny wciąż ma się dobrze, mieszkania położone w dzielnicach takich jak Północ czy Tysiąclecie , sprzedają się dosyć szybko. Rynek pierwotny w Częstochowie wciąż się rozwija i stanowi atrakcyjną alternatywę dla starych zasobów. Nowe bloki wyposażone są w cichobieżne windy, więc wyższe kondygnacje nie stanowią już problemu a rozwijająca się równocześnie infrastruktura jest dodatkową zachętą.

Czy młode osoby decydują się częściej na zakup czy na wynajem?

Większość naszych Klientów, którzy są na etapie zakładania rodziny myśli raczej o zakupie mieszkania na własne potrzeby. Poszukiwaniom zawsze towarzyszą wielkie emocje, marzenia ścierają się rzeczywistymi możliwościami, jednak zawsze ostateczny wybór oferty to bardzo przemyślana i dojrzała decyzja. Klienci , którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, nie bardzo wiedzą jeszcze gdzie znajdą atrakcyjna propozycję pracy odkładają decyzję o zakupie mieszkania na przyszłość. Tacy Klienci wynajmują niewielkie mieszkania, najczęściej jednopokojowe a nadwyżki finansowe odkładają np. na „wkład własny”, który przybliża ich do zakupu własnego lokum.

Na co zwrócić uwagę w momencie zakupu?

Kiedy mamy już za sobą etap poszukiwań i przygotowujemy się do zawarcia ostatecznej umowy nabycia mieszkania, należy zapoznać się ze stanem prawnym wybranej oferty. Jeżeli kupujemy mieszkanie od dewelopera sporo informacji znajdziemy w prospekcie informacyjnym dotyczący konkretnej inwestycji, natomiast na rynku wtórnym należy sprawdzić księgę wieczystą, jeżeli jest prowadzona dla mieszkania. Każda nieruchomość jest inna a jej stan prawny mniej lub bardziej skomplikowany. Jeżeli nie mamy pewności , że sami sobie poradzimy, warto skorzystać z usług biura nieruchomości.

Dziękuję za rozmowę.