fbpx

Retro w bibliotecznym podwórku. 11 sierpnia zagra zespół Mały

Zespół Mały wystąpi w czwartek, 11 sierpnia o godz. 19 w podwórku Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Pora na kolejny podwórkowy koncert organizowany w ramach cyklu „Spotkajmy się w bibliotece” (realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego). W czwartek, 11 sierpnia wystąpi tam zespół Mały. Jego skład tworzą Marcin Adamus (bas, głos), Krzysztof Niedźwiecki (gitar, głos) i Przemek Pacan (perkusja).

– Kierujemy się zasadą, że gramy piosenki, których próżno szukać w radiu. Hołdujemy zasadzie ,że publiczność nie zadowala się byle czym. Jeśli jest moda na granie utworów absolutnie doskonałych, doszlifowanych w studiu do granic możliwości i rozsądku, to my chcemy grać niedoskonale, żywo. Uważamy, że piosenka to dialog, to rozmowa, teatr wyobraźni. W pewnym sensie płyniemy pod prąd, starając się grać piosenki, które warto – naszym zdaniem – zapamiętać – zaznacza Niedźwiecki.

Zespół tworzą muzycy z bogatym dorobkiem i wieloletnim doświadczeniem, więc skąd przewrotna nazwa? – Nazwaliśmy zespół „Mały” z kilku powodów, ale – póki co – niech to pozostanie tajemnicą. Szukamy i gramy piosenki, które mówią o nas, o naszej kondycji duchowej i psychicznej (kolejność nieprzypadkowa). Zacytuję tu jedną z piosenek, otóż „przemoc ludzkie serce ma, tak mówią kamienie…” – dodaje Niedźwiecki.

Koncert „Retro w podwórku” rozpocznie się o godz. 19. Na miejsce można dotrzeć wybierając wejście główne lub bramę od al. Kościuszki. Wstęp jest wolny. W przypadku niepogody występ przeniesiony zostanie do sali bibliotecznej. Szczegóły TUTAJ

Kto tworzy zespół Mały?

Marcin Adamus

Przygodę z muzyką zaczął w latach 80. Jako pianista występował w zespole wspólnie z Jackiem Śliwczyńskim, Arturem Krzesiem i Tomkiem Kummerem. Po zakończeniu tej przygody zrobił sobie dosyć długą przerwę w aktywności muzycznej. W tym czasie pracował w częstochowskich rozgłośniach radiowych, prowadząc autorskie audycje o muzyce jazzowej. Pod koniec lat 90. wrócił do grania, już jako basista. Wspólnie z Rafałem Nowakowskim, Michałem Dylikowskim i Kubą Sygudą tworzył pierwszy skład zespołu Bedu. Razem grali przez dekadę. Okres, w którym zaprzestał występów na scenie, wykorzystał do tworzenia muzyki w domowym zaciszu. „Demówki” czekały na swój czas. W poszukiwaczem ciekawych artystów, poza tym nie zapominałem o muzykowaniu, w domu nagrywałem mnóstwo demówek do realizacji w przyszłym terminie. W 2020 r. rozpoczął on współpracę z Krzysztofem Niedźwieckim.

Krzysztof Niedźwiecki

Swoją artystyczną drogę rozpoczął w latach 90. Przez 10 lat (1998-2008) był gitarzystą i drugim wokalistą zespołu Habakuk. Wspólnie nagrali kilka płyt oraz koncertowali w kraju i za granicą. Potem Niedźwiecki związany był z grupą Bakshish. Grał również w takich zespołach jak: Ptaszyska, Wyłączeni, Superpałka, DiM czy Mind Kampf (UK). Koncertuje też w ramach projektu „Krzychu Niedźwiecki sam gra piosenki”, na który składają się piosenki, które artysta napisał dla siebie, innych wykonawców, a także „do szuflady”. Obecnie pracuje też nad swoją solową płytą.

Przemek Pacan

Perkusista zdobył Trzecią Nagrodę na festiwalu Jazz Juniors ’97 oraz wyróżnienia na JJ ’98 wraz z zespołem KaPeLa. Od tego czasu współpracuje z gitarzystą Januszem „Yaniną”Iwańskim, czego owocem są dwie płyty oraz szereg koncertów… Na swoim koncie ma również współpracę z takimi artystami jak m.in. Mateusz Pospieszalski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak czy Martyna Jakubowicz.

ZS