Do 30 listopada potrwa internetowe głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Jeden z projektów w kategorii podregionalnej związany jest z ruinami zamku w Koziegłowach oraz kilku innych tego typu obiektów w gminach: Żarki, Janów, Mstów i Wręczyca Wielka.
Miłośnicy historii z powiatów: myszkowskiego, częstochowskiego oraz kłobuckiego zamierzają propagować wiedzę na temat nieistniejących warowni. Chcą to osiągnąć organizując historyczne pikniki. Przedstawili projekt pod hasłem: „Ocalić od zapomnienia – historia, zabawa, edukacja”. Można na niego zagłosować wchodząc na stronę: https://bo.slaskie.pl/content/glosowanie. Znajduje się on w zakładce pt. „Zadania w podregionie 6”.
Głównym celem wspólnego przedsięwzięcia w trzech powiatach jest ożywienie lokalnych tradycji i wiedzy o zamkach, grodziskach i warowniach średniowiecznych w naszym regionie oraz próba odtworzenia zwyczajów, kultury, sposobu życia mieszkańców regionu w wiekach średnich.
Pomysłodawcy chcą przypomnieć o zapomnianych, a w przeszłości ważnych obiektach. Są to ruiny zamku z XIV wieku w Koziegłowach, ruiny strażnicy z ok. XIV wieku w Przewodziszowicach w gminie Żarki, grodzisko Wały w Złotym Potoku, w gminie Janów z ok. IX wieku, a także grodzisko Gąszczyk – Siedlec-Podlesie w gminie Mstów z ok. IX stulecia. W gronie tym znalazło się również Grodzisko w gminie Wręczyca Wielka.
Wspólnym mianownikiem łączącym te miejsca jest czas historyczny, ale również działalność zainspirowanych nimi lokalnych grup rekonstrukcyjnych.
Za fundusze uzyskane z Budżetu Obywatelskiego pomysłodawcy chcą przygotowywać w przyszłym roku pikniki tematyczne, w których trakcie w formie zabawy i warsztatów rzemiosła oraz rękodzieła z epoki średniowiecza przybliżana będzie mieszkańcom naszego regionu zapomniana historia starych warowni.