WZW TYPU A – miasto zakupiło pierwszą partię szczepionek

0
339

 

W związku z wysokim ryzykiem zakażenia, miasto otrzymało pierwszą partię 500 szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. W pierwszej kolejności szczepione mają być mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy od 16. roku życia z tzw. kontaktu domowego i otoczenia osób zarażonych w ostatnim czasie „żółtaczką” typu A.

Poza osobami, które zostaną wytypowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną szczepionki trafią także do grup podwyższonego ryzyka wśród pracowników niektórych jednostek miejskich, w tym Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Odpowiednia partia szczepionek zostanie także przekazana do dyspozycji realizatora programu w kilku przychodniach, w celu zaszczepienia częstochowian i częstochowianek, które wyrażają potrzebę uzyskania owej szczepionki. Z uwagi na długi cykl produkcyjny i trudną dostępność do szczepionek przeciw wzw typu A, każdorazowo decyzja o zaliczeniu danej osoby do grupy ryzyka i objęciu szczepieniem, będzie podejmowana w trakcie kwalifikacji medycznej.

Czym jest WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Wirus namnaża się najpierw w przewodzie pokarmowym, następnie dochodzi do wiremii, po czym (prawdopodobnie) dochodzi do zakażenia wątroby i powstania objawów chorobowych. W wyniku tego zakażenia dochodzi do zapalenia wątroby.

Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonej żywności, spożycie zakażonej wody (także w kształcie kostek lodu), bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, drogę kontaktów seksualnych z osobą zakażoną/chorą.

Najlepszym sposobem zapobiegania zachorowaniu jes przestrzeganie zasad higieny tj. mycie rąk przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety oraz dokładne mycie owoców i warzyw, zaszczepienie się przeciwko WZW typu A.

Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy prosi o zrozumienie sytuacji, jaką jest czas oczekiwania i potrzeba klasyfikacji osób, które zostaną zaszczepione. Wydział Zdrowia we współpracy z Sanepidem chce zahamować dalsze zachorowania i rozprzestrzenianie się choroby na terenie miasta. Dlatego planuje się skutecznie wycelować w zlokalizowane i wytypowane przez Sanepid ogniska zarażeń oraz grupy środowiskowo-zawodowe szczególnie zagrożone żółtaczką typu A. Dlatego zapraszając do zainteresowania się możliwością szczepień, chcemy jednocześnie przeprosić, że szczepionki musimy na razie mocno reglamentować. Będziemy w stanie zapewnić ochronę tylko tym najbardziej zagrożonym, czyli osobom z kontaktu domowego i otoczenia, a także ludziom młodszym, czynnym zawodowo i uczącym się, narażonym na zachorowania i nie mającym nabytej odporności, jaką mają już z reguły osoby starsze – kontynuuje Stramska-Świerczyńska.

Docelowo w ramach programu profilaktycznego „Zapobieganie żółtaczce pokarmowej – szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A”,miasto chce objąć szczepieniami minimum tysiąc osób od 16. roku życia (szczepionki dla dzieci są obecnie w ogóle niedostępne). Środki na realizację programu w wysokości 350 tys. zł zostały uruchomione z budżetowej rezerwy „kryzysowej” przez Prezydenta Miasta w związku z odnotowaniem przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie, zwiększonej liczby zachorowań.

W ramach przeprowadzonego przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta postępowania wyłoniono głównego realizatora programu, którym jest Przychodnia Północ (ul. gen. Andersa 12), które będzie prowadzić program szczepień we współpracy z innymi placówkami medycznymi:
– Przychodnią Lekarską „Księżycowa” ul. Księżycowa 5,
– Naszą Przychodnią, aleja Wolności 46,
– Przychodnią Lekarską Sanus, ul. Kopernika 45,
– Przychodnią Lekarską Południe, ul. Mireckiego 29,
– Przychodnią Rodzinną Euro – Med, ul. 3 Maja 16,
– Przychodnią Rodzinną Euro – Medicus, ul. Kopalniana 4,
– Przychodnią Lekarską Ars Medica Bis, ul. Mościckiego 7,
– Przychodnią Lekarską Medicom Bis, ul. Pużaka 5.

(za: UM Częstochowa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here