fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa: Wzdłuż linii tramwajowych pojawi się sporo zieleni

Częstochowa: Wzdłuż linii tramwajowych pojawi się sporo zieleni

Wzdłuż częstochowskich linii tramwajowych zrobi się naprawdę zielono. Krzewy wzdłuż torów w alejach Wolności, Kościuszki i Wyzwolenia sadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

MPK zakupiło ok. 4400 krzewów – w tym m.in.: śnieguliczkę ,,Chenaulta Hancock”, różę pomarszczoną ,,Short Track”, różę pomarszczoną ,,Rubra”, tawułę japońską, irgę błyszczącą czy różę ,,Marathon”. Okres późnej jesieni jest optymalny dla nasadzeń tego rodzaju roślinności.

Nowe krzewy pojawią się wzdłuż linii tramwajowej w przebiegu trzech alei – Wolności, Kościuszki i Wyzwolenia. Obecnie ekipy ogrodnicze pracują na odcinku przy al. Kościuszki.

Nasadzenia będą prowadzone w kolejnych tygodniach, jeśli tylko będzie sprzyjać pogoda – czyli jeśli nie uniemożliwią ich intensywne opady czy siarczysty mróz. Gdyby nie udało się zakończyć tych prac do końca tego roku, zostaną dokończone wczesną wiosną.

Oprócz aspektu komunikacyjnego, realizacja największej inwestycji w tramwajowej historii miasta –  czyli budowy nowej linii w starym śladzie od Rakowa do Północy – miała też wymiar ekologiczny i estetyczny.

Powstał bowiem pierwszy w Częstochowie odcinek trawiastego torowiska, a na fragmencie linii w Śródmieściu położono fotokatalityczne podłoże wytrącające zanieczyszczenia z powietrza.

Kilka miesięcy trwały też starania i związane z nimi formalności w sprawie zachowania szpaleru dorosłych lip wzdłuż trakcji w alei Wolności.  To się udało – okazałe drzewa rosną tam nadal, w bliskim sąsiedztwie nowych torów.

LN/UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -