fbpx

Wystawa „3xP” w Konduktorowni. Siły łączą Dariusz Pala, Jacek Pałucha i Adam Patrzyk

W piątek, 10 grudnia o godz. 18 Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie zaprasza na wernisaż wspólnej wystawy malarstwa Dariusza Pali, Jacka Pałuchy i Adama Patrzyka.

Wraz z początkiem grudnia budynek Konduktorowni (ul. Piłsudskiego 34/36) opuściły zbiorowa wystawa „Chwila i trwanie” (pisaliśmy o niej TUTAJ) oraz wystawa malarstwa Viktora Jerzego Jędrzejaka – „Twórczość w czasach zarazy. Kontynuacja 2020-2021” (szczegóły TUTAJ).

To oczywiście nie koniec planów Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie. W piątek, 10 grudnia zainauguruje ono kolejną ekspozycję. Tym razem na jednej wystawie siły połączy trójka malarzy. To Dariusz Pala, Jacek Pałucha i Adam Patrzyk. Stąd i tytuł „3xP”.

Wystawa "3xP" w Konduktorowni. Siły łączą Dariusz Pala, Jacek Pałucha i Adam Patrzyk 2
Praca autorstwa Dariusza Pali

Trzech artystów „P”

– Darek Pala, Jacek Pałucha, Adam Patrzyk. Malarze. Trzy odmienne propozycje wizualnej definicji świata. Przeróżne źródła inspiracji: krajobrazy i bliskie otoczenie, przedmioty i ludzie, codzienność i konkretne wydarzenia, realia czasów współczesnych, ale także miejsca i sytuacje zapamiętane lub wyobrażone. Łączy ich to, że ich sztuka poszerza naszą percepcję widzenia świata, pobudza procesy zmysłowe i interpretacyjne – pisze we wstępie do katalogu wystawy, kuratorka wystawy Katarzyna Sucharkiewicz.

Częstochowianie będą mogli podziwiać twórczość trzech artystów „P”. Według zapowiedzi na ekspozycję złoży się piętnaście wielkoformatowych płócien ujętych w trzy cykle malarskie.

Wystawa "3xP" w Konduktorowni. Siły łączą Dariusz Pala, Jacek Pałucha i Adam Patrzyk 3
Praca autorstwa Jacka Pałuchy

-Trzej twórcy chętnie sięgają po ulubione motywy, w ich pracach powtarzają się figury i znaki, ale w nowych odsłonach i kontekstach znaczeniowych. Artyści unikają oczywistych nawiązań i cytowania siebie. Poszukują nowych form wyrazu. Nie tkwią w miejscu. Ich twórczość ewoluuje. Uprawianie malarstwa to przecież ciągły proces, progresja, wkraczanie na nowe drogi. Obraz – dzieło wieńczące ów proces – jest zaś śladem osobowości autora, jego temperamentu i wrażliwości, dokumentem chwili; wyborem i propozycją, zachętą i bodźcem. Czy ta wystawa zbiorowa trzech artystów staje się konfrontacją, polemiką, „pojedynkiem mistrzów” (sztuka jako współzawodnictwo – pole rywalizacji, konkurs), a może jest ona raczej spotkaniem, podjęciem dialogu, wymianą myśli, stawianiem pytań? – rozważa Sucharkiewicz.

Wystawa "3xP" w Konduktorowni. Siły łączą Dariusz Pala, Jacek Pałucha i Adam Patrzyk 4
Praca autorstwa Adama Patrzyka

Pala, Pałucha, Patrzyk…

Kim są bohaterowie wystawy? Dariusz Pala studiował na krakowskiej ASP na wydziale grafiki i litografii u prof. Romana Żygulskiego. Dyplom uzyskał 1992 r. Maluje kompozycje figuralne, martwe natury, abstrakcje, a także tworzy formy przestrzenne z drewna, pleksi, metalu. Cechą rozpoznawczą jego sztuki są mocne kontrastowe kolory, najchętniej trzy podstawowe. Na tej właśnie triadzie zbudował charakterystyczną estetykę swych obrazów. Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Z kolei Jacek Pałucha to absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom otrzymał w 1993 r. w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego.Równocześnie z malarstwem zajmował się muzyką. Był założycielem, wokalistą i twórcą sukcesu zespołu Formacja Nieżywych Schabuff. Wydał w 1989 r. płytę „Wiązanka Melodii Młodzieżowych” zawierającą największy jego przebój „Klub wesołego szampana”. Po odejściu z Formacji pochłonęły go studia malarskie chociaż z muzyką nigdy nie zerwał. Wydał płyty z zespołami o nazwach: Furmanka, Super Pałka i Najeźdźcy z Kosmosu oraz Superpałka.

Adam Patrzyk jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1993 r.). Przedstawia bezludne wnętrza, fasady domów, zapełnione książkami po sufit biblioteki, witryny sklepów. Jego obrazy są mroczne i pełne napięcia, mimo że nie pokazują dramatycznych scen. Patrzyk jest specyficznym kontynuatorem ekspresjonizmu. Jego ekspresjonizm jest zwrócony do wewnątrz, intymny, skupiony.

Wernisaż wystawy zaplanowano na godz. 18. Ekspozycja będzie dostępna do 5 stycznia 2022 r. Szczegóły: www.konduktorownia.eu.

Zuzanna Suliga