fbpx
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeWyniki IX edycji częstochowskiego Budżetu Obywatelskiego

Wyniki IX edycji częstochowskiego Budżetu Obywatelskiego

W głosowaniu do IX edycji do Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcy Częstochowy stawiają na bezdomne czworonogi i czytelnictwo. Sporą popularnością cieszyły się również projekty związane z ekologią i kulturą.

14 września zakończyło się glosowanie do IX edycji Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania było niemal 9,5 mln zł. Głosujący mieli do wyboru 455 zadań, dotyczących inwestycji o charakterze dzielnicowym (376 zadań) i ogólnomiejskim (79 zadań).

W zeszłym roku w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego zwycięski okazał się projekt ,,Rozbudowa z nadbudową i przebudową budynku zaplecza sportowo-socjalnego”. Wówczas swój głos oddało ponad 20,5 tys. mieszkańców i mieszkanek Częstochowy.

W tym roku zagłosowało nieco mniej osób, bowiem 19 957. Podobnie, jak w poprzedniej edycji, najwięcej głosów oddali mieszkańcy dzielnicy Kiedrzyn, przez co po raz kolejny to właśnie oni otrzymali środki pozostałe z innych dzielnic oraz puli ogólnomiejskiej w wysokości – 50 418 złotych.

Jak zaznacza Agata Wierny, kierownik Referatu Dialogu i Praw Człowieka UM Częstochowy:

– Na ok. 200 tys. mieszkańców Częstochowy, ok. 20 tys., czyli 10% oddało swój głos. To bardzo dobry wynik, zważywszy na fakt, że w Warszawie, na 1,8 mln mieszkańców, niecałe 5% oddało swój głos w Budżecie Obywatelskim. To bardzo dobrze świadczy o częstochowianach. Ponadto, wśród głosujących znalazło się więcej kobiet, niż mężczyzn.

Najwięcej punktów, bo aż 23 793, oddano na zadanie ,,Pomagamy bezdomnym zwierzętom z częstochowskiego schroniska”. Koszt realizacji wyniesie 260 tys. złotych. ,,Książki i doposażenie dla Biblioteki Publicznej w Częstochowie” to zadanie, które otrzymało 17 806 punktów, a koszt zadania wyniesie 560 tys. złotych. Na trzecim miejscu uplasował się projekt ,,Budowa boiska wielofunkcyjnego na Rakowie” z liczbą 12 416 punktów oraz 1 183 000 złotych na realizację.

Ciekawym zadaniem, na które chętnie głosowano, jest stworzenie ,,Zniczodzielni”. Jest to ekologiczny projekt, mający za zadanie zmniejszyć ilość wyrzucanych zniczy. Planuje się go postawić na terenie cmentarza przy ul. Rocha. Na zadanie przeznaczone zostanie 4 tys. złotych.

Na zadania ogólnomiejskie przeznaczone zostanie 2 367 122 złotych do rozdysponowania. Koszt zadań wybranych w głosowaniu do realizacji wyniesie
2 367 000 mln. Więcej szczegółów znajduje się pod tym linkiem.

Linda Nocoń/UM Częstochowy

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -