Wyłudzali fundusze unijne. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Częstochowie

0
300Dziesięć osób na zlecenie prokuratora Prokuratury Okręgowej w Częstochowie zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Osoby te są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem środków z Unii Europejskiej.


Jak poinformował Zespół Prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, oszustwo polegało na wielokrotnym wykorzystywaniu przy rozliczeniu wydatków związanych z realizacją projektu unijnego tych samych faktur. W praktyce oznaczało to zawyżanie faktycznych kosztów związanych z wydawaniem unijnych dotacji.


W ten sposób doszło do wyłudzenia dofinansowania ze środków unijnych w kwocie co najmniej 10 milionów złotych – informuje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. – Nadto wystawienie poświadczających nieprawdę faktur VAT i wprowadzenie ich do ewidencji podatkowej doprowadziło do uszczuplenia należnego podatku od towarów i usług o kwotę nie mniejszą niż 5 milionów złotych.


Cała dziesiątka usłyszała zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pochodzących z dotacji unijnych, uszczupleń podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i posłużenia się nimi, a także tzw. „prania pieniędzy”.
( Źródło: Prokuratura Okręgowa w Częstochowie)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here