Kamieniołom z walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, loty widokowe nad regionem, zbiornik wodny, zabytki. Gmina Rędziny to znakomity pomysł na aktywny weekend.
-Miłośnik przyrody, pasjonat zabytków, amator adrenaliny, zwolennik wypoczynku – każdy turysta, który nas odwiedzi, na pewno znajdzie tu coś dla siebie – zapewnia wójt Paweł Militowski i zaprasza do gminy Rędziny.
Nikt też nie powinien narzekać na trudności z dojazdem, bo leżąca na północny-wschód od Częstochowy gmina jest świetnie skomunikowana dzięki autostradzie A1 oraz drodze krajowej nr 91. Podróż własnym samochodem z Częstochowy trwa najwyżej kwadrans, a niewiele dłużej komunikacją autobusową gminy Rędziny (jako
jedna z niewielu gmin wiejskich w Polsce posiada własną komunikację autobusową) – wprost spod częstochowskiego dworca PKP. Do niektórych atrakcji, można również dojechać pociągiem.
Kamieniołom pełen atrakcji
Dawne wyrobisko wapienia „Lipówka” w Rudnikach jest niewątpliwie numerem jeden na liście atrakcji turystycznych gminy Rędziny. Dekadę temu z inicjatywy firmy Cemex i przy współpracy ówczesnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz
Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w nieczynnym kamieniołomie powstała przyrodnicza ścieżka edukacyjna „Kopalnia przywrócona naturze”. Stworzono ją, by służyła mieszkańcom gminy, regionu i Polski jako miejsce aktywnego wypoczynku na
łonie natury, a jednocześnie, by upowszechniała wiedzę na temat bogactwa i różnorodności biologicznej tego terenu.
Znajdujące się na ścieżce tablice edukacyjne prezentują najciekawsze fragmenty wyrobiska, gatunki roślin i zwierząt, ich siedliska oraz obiekty przyrody nieożywionej.
A przecież kamieniołom jest pełen osobliwości. Można w nim m.in. zobaczyć szczątki fauny kopalnej zamieszkującej rafę dawnego morza, chronione gatunki storczyków
czy kumaka nizinnego. Na terenie wyrobiska znajdują się trzy zbiorniki wodne oraz jedno z najciekawszych odkryć speleologicznych na Jurze w ostatnich latach – Jaskinia Szeptunów (Szmaragdowa).
Nic dziwnego, że „Lipówkę” co roku odwiedzają setki osób – uczniowie szkół, studenci, wycieczki zorganizowane, ale także mieszkańcy gminy, regionu i całej Polski. W kamieniołomie organizowane są konkursy oraz warsztaty tematyczne związane ze ścieżką. Od kilku lat odbywa się piknik edukacyjny pt. „Dzień BIOróżnorodności”, którego współorganizatorem jest rędziński samorząd.
Ten niezwykły obszar charakteryzujący się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody służy mieszkańcom gminy Rędziny oraz
turystom także jako miejsce aktywnego wypoczynku. Na terenie kamieniołomu powstał rowerowy FunPark z Pumptrackiem oraz tor do miniżużla. Odbywają się tu również liczne imprezy sportowe oraz edukacyjne organizowane przez gminę Rędziny.
Rędzińska La Playa
Po co najmniej dwugodzinnym spacerze w kamieniołomie warto odpocząć nad zrewitalizowanym niedawno zbiornikiem wodnym w Rudnikach. Inwestycja polegająca na zagospodarowaniu przestrzeni publicznej tak, by ona integrowała i aktywizowała lokalną społeczność oraz służyła turystom, została zrealizowana przez gminę Rędziny przy udziale środków unijnych. Oprócz rewitalizacji samego zbiornika powstały tu alejki, ciągi piesze i rowerowe, elementy małej architektury, plac zabaw. To
idealne miejsce na odpoczynek.
Rędziny – gmina z historią
Dla wójta gminy Rędziny Pawła Militowskiego niezwykle istotne jest promowanie wiedzy na temat jej historii, dorobku kulturowego i dziedzictwa przemysłowego. Zachęca mieszkańców, by w ramach projektu „Rędziny – gmina z historią”, dzielili się wspomnieniami, czy zdjęciami archiwalnymi z prywatnych zbiorów.
A gmina Rędziny ściśle związana z przemysłem, przede wszystkim wapienniczym, pełna jest zabytków, zwłaszcza XIX-wiecznych. Turyści mogą tu podziwiać m.in.
wpisane do rejestru zabytków dwa wolnostojące piece wapiennicze w Rudnikach.
W Kościelcu natomiast znajduje się dwór murowany z drugiej połowy XIX w. Otoczony kiedyś parkiem stanowił siedzibę ostatnich dziedziców tej miejscowości – Wereszczyńskich. To w nim przyszła na świat wybitna malarka Wanda Wereszczyńska.
Loty nad gminą Rędziny
Na terenie gminy Rędziny, w Kościelcu, znajduje się lotnisko Rudniki. Odbywa się tu wiele imprez i zawodów sportowych, m.in. samolotowych, ale nie to jest największą atrakcją turystyczną obiektu. Są nią loty widokowe nad gminą Rędziny i najbliższą okolicą oraz nad Jurą Krakowsko-Częstochowską. Na pokład samolotu można zabrać ze sobą dwie osoby towarzyszące. Dla turystów spragnionych adrenaliny, fantastyczna przygoda.
Jeśli więc szukacie pomysłu na wycieczkę weekendową, koniecznie zajrzyjcie do gminy Rędziny!
Materiały Gminy Rędzin