Dziś we Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych

0
525

Dziś Wszystkich Świętych, wspominamy wszystkich zmarłych. To czas na wyciszenie się i refleksję.

Ze względu na zamknięcie cmentarzy w tym roku, Polacy nie będą mogli odwiedzić grobów swoich bliskich w tak ważnym dniu. Dopiero we wtorek będzie możliwość zapalenia zniczy na grobach.

Również XVII wieczna Jasnogórska krypta w Kaplicy Matki Bożej będzie w tym roku zamknięta dla pielgrzymów, mimo że co roku była zawsze otwierana na Dzień Wszystkich Świętych.

„Mieliśmy piękną tradycję, że w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych otwieraliśmy kryptę. W tym roku ze względów bezpieczeństwa pozostanie ona zamknięta” – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

„Krypta ta jest bardzo mała, jest niska, nie ma odpowiedniej wentylacji. Każdego roku wielu pielgrzymów chciało tam wejść. I gdybyśmy ją otworzyli, wielu i w tym roku by przybyło. Mogłoby to stworzyć zagrożenie epidemiologiczne, więc o. przeor Samuel Pacholski podjął decyzję o tym, żeby nie otwierać krypty w tym roku. Stoimy mocno na stanowisku, że tam, gdzie może dojść do zakażenia, staramy się tego uniknąć, aby pielgrzymi mogli być bezpieczni” – podkreśla o. kustosz w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

W tym roku ze względu na pandemię paulini zrezygnowali również z procesji po jasnogórskiej bazylice i Kaplicy. Zostaną tylko odprawione uroczyste Nieszpory w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 16.15.