Kiedy wiosną ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, czym jest COVID-19 i jak bardzo zmieni nasze życie, archiwa państwowe w całej Polsce przystąpiły do gromadzenia pamiątek z czasów epidemii.
Archiwiści uznali, że te niecodzienne wydarzenia związane z pandemią warto udokumentować, aby przyszłe pokolenia dowiedziały się, jak wyglądało nasze życie „w czasach zarazy”. W całym kraju, we wszystkich archiwach utworzono specjalne działy pod hasłem: „Archiwum Pandemii A.D. 2020″. Do akcji zbierania pamiątek z czasów koronawirusa przystąpiło również Archiwum Państwowe w Częstochowie. Ogłosiło ono, że zbiera wszelkie dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia pokazujące nasze codzienne życie w dobie COVID-19.
– Częstochowianie i mieszkańcy naszego regionu bardzo ciepło przyjęli tę naszą prośbę – opowiada Ewa Dubaj odpowiedzialna w częstochowskim archiwum za „dział covidowy”. – Dostaliśmy mnóstwo pamiątek, głównie zdjęć. Najwięcej mamy fotografii z pierwszych tygodni pandemii, gdy wystraszeni epidemią wiele tygodni siedzieliśmy zamknięci w domach. To niesamowite zdjęcia prezentujące wymarłe ulice, puste miasto bez zwykłego ruchu ulicznego.
Do archiwum trafiło również sporo filmów nagranych na przykład przy użyciu dronów. One również pokazują, jak niesamowicie wyglądała Częstochowa w czasie wiosennego lockdownu.
Jak opowiada Ewa Dubaj, do częstochowskiego archiwum przekazano również pamiątki z regionu. Wśród nich jest na przykład film, także nagrany z drona, który pokazuje, jak w kwietniowy, ciepły weekend ubiegłego roku pusty był Olsztyn i zamkowe wzgórze, zwykle pełne turystów.
– Mamy informację, że ciekawe nagrania z monitoringu przekaże nam także Urząd Miejski w Oleśnie i Straż Miejska w Częstochowie – opowiada pracownica częstochowskiego archiwum. – Najwięcej, jak do tej pory zgromadziliśmy zdjęć i filmów, ale trafiły do nas również papierowe ogłoszenia dotyczące na przykład sprzedaży maseczek ochronnych. Mamy taką informację, że trafią do nas także same maseczki z logo firm i samorządów.
Akcja Archiwum Państwowego w Częstochowie cały czas trwa, bo cały czas, niestety, żyjemy w czasach pandemii. Z tego względu materiałów gromadzonych w archiwum przybywa. W ostatnich tygodniach przekazano tam między innymi liczne zdjęcia z ulicznych protestów. Te protestujące w maseczkach częstochowianki, to także znak czasów.
– Docelowo chcemy udostępnić wszystkie zbiory z czasów epidemii online – informuje Ewa Dubaj. – Wymaga to jednak czasu. Mamy mnóstwo materiałów elektronicznych, które wymagają więcej pracy związanej z ich opisem, ewidencją i opracowaniem niż klasyczne dokumenty w formie papierowej. Cały czas liczymy na kolejne pamiątki przekazane przez mieszkańców miasta i regionu. Żyjemy w historycznych czasach, o których będą się uczyć przyszłe pokolenia. Niech mają jak najlepszą wiedzę na ten temat.
Kto chce pomóc Archiwum Państwowemu w Częstochowie zapełnić zbiór poświęcony pandemii, może skontaktować się z instytucją telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu: 34 363 89 31 lub wysyłając mejla na adres:archiwumpandemii@czestochowa.ap.gov.pl.