Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” jak co roku ogłosiło ranking bogactwa samorządów. W zestawieniu uwzględniono: województwa i miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, a także tzw. inne miasta oraz gminy wiejskie. Autorzy, wzorem lat ubiegłych, opracowując ranking brali pod uwagę dochody poszczególnych samorządów, które następnie dzielili przez liczbę ich mieszkańców.
– W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. -napisali autorzy zestawienia. – Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność). Jak podaje „Wspólnota” , przy wyliczeniach odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tzw. „podatek janosikowy”.
– Do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych — napisano we „Wspólnocie”. – Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.
W ogłoszonym właśnie rankingu wzięto pod uwagę dochody samorządów za ubiegły rok. W zestawieniu „Wspólnoty Samorządowej” województwo śląskie znalazło się na siódmej pozycji.
W grupie 48 miast na prawach powiatu Częstochowę ulokowano na 27. miejscu. Ranking ten otwiera Sopot. Wśród miasta na prawach powiatu z województwa śląskiego, które wyprzedziły Częstochowę znalazły się: Tychy, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Chorzów i Rybnik. Bielsko Biała, która podobnie jak Częstochowa była przed reformą samorządową miastem wojewódzkim uplasowała się na 14. pozycji. Bogatsze od Częstochowy okazały się także m.in. Konin, Leszno czy Piotrków Trybunalski. Pozycja Częstochowy w dwóch poprzednich rankingach była lepsza. Rok temu miasto znajdowało się na 26., a dwa lata temu na 24. miejscu.
W grupie powiatów najwyżej z naszego regionu sklasyfikowano powiat lubliniecki, który zajął 47. na 314 miejsc w rankingu. Znacznie niżej, bo na miejscu 196. znalazł się powiat radomszczański. Jeszcze gorzej pod tym względem wypadły powiaty: myszkowski (291), częstochowski (298) i kłobucki (311).
Lubliniec zajął także najwyższe miejsce spośród miast powiatowych w naszym regionie. Umieszczono go na 58. miejscu. Na 101. miejscu znalazł się Kłobuck, na 109. Radomska, a dopiero na 205. pozycji sklasyfikowano Myszków. W zestawieniu uwzględniono 267 miast powiatowych.