fbpx

Wózki widłowe używane – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup wózków widłowych używanych może okazać się niezwykle opłacalną inwestycją. Szczególnie w przypadku, gdy prawidłowo dobierze się parametry urządzenia i trafi na szczególnie atrakcyjną finansowo ofertę. O ile nie możemy zagwarantować Wam niskich cen, o tyle chętnie podzielimy się sposobami na to, jak wśród wielu ofert używanych wózków widłowych wybrać tę najlepszą.

Najpopularniejsze wózki widłowe w Polsce

Wózki jezdniowe podnośnikowe oraz unoszące (czyli inaczej wózki widłowe) to niezwykle często wykorzystywane sprzęty zarówno do transportu, jaki składowania ładunków. Duży wybór sprzętów i zróżnicowanie pod względem parametrów sprawia, że wózki widłowe bywają wykorzystywane chętnie w wielu branżach, nie tylko magazynowej. Specyficznie dobrane specjalistyczne urządzenia wraz z dopasowanym osprzętem pozwalają na niezwykle szeroki zakres działań także w budownictwie, rolnictwie, przetwórstwie czy jako wspomaganie firm z branży porządkowej, górnictwa oraz transportu.

Obecnie, od kilku lat polscy przedsiębiorcy stawiają przede wszystkim na ekologiczne (i ekonomiczne) rozwiązania – decydując się wózki widłowe elektryczne. Elektryczny napęd to wygodne rozwiązanie, które gwarantuje:

 • zbilansowane koszty eksploatacji,
 • cichą pracę,
 • wygodę obsługi oraz ładowania akumulatorów,
 • wydajność przez wiele godzin,
 • możliwość pracy wewnątrz budynków, jak i poruszania się na zewnątrz.

A dodatkowo, wózki widłowe elektryczne wyposażone w nowoczesne baterie charakteryzuje bardzo krótki czas ładowania – w przypadku niektórych 1-2 godzin, dzięki czemu są one w pełni gotowe do pracy przez większość czasu.

Wózki widłowe elektryczne – rodzaje

Wózki widłowe używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie? 1
Używane wózki widłowe, źródło:Lemarpol

Jakie wózki z napędem elektrycznym są najbardziej popularne? W tej kategorii na pierwszym miejscu znajdują się wózki widłowe czołowe – czyli popularne widlaki z fotelem operatora. W magazynach zdecydowanie królują wózki widłowe wysokiego składowania, często wspomagane przez wózki przegubowe.

Do prac na zewnątrz najczęściej spośród wózków z napędem elektrycznym wykorzystuje się platformy nożycowe lub koszowe.

Który używany wózek widłowy wybrać?

Pierwszym krokiem, jaki musi podjąć każdy przyszły właściciel używanego wózka widłowego jest wybór na jakiego typu sprzęt chce się zdecydować. Ważne, aby decyzja była jak najlepiej dopasowana pod względem tego, czym zajmować ma się widlak w firmie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na: napęd, parametry i model urządzenia.

Dla przykładu:

 • używane wózki widłowe spalinowe doskonale sprawdzą się w obsłudze ładunków na otwartym terenie czy na placach przyzakładowych, jednak z uwagi na ich napęd – nie mogą wjeżdżać do budynków i tam obsługiwać ładunki;
 • do obsługi wysokich regałów magazynowych najlepiej wybrać używane wózki widłowe wysokiego składowania; pojazdy o mniejszych parametrach (nawet jeśli będą posiadały również napęd elektryczny) mogą nie poradzić sobie ze składowaniem ładunków na dużej wysokości;
 • z kolei w przypadku, gdy konieczny jest sprzęt, który bez trudu poradzi sobie z transportem na dużych odległościach, także na nierównej nawierzchni zamiast wózków magazynowych zdecydowanie lepszą decyzją będzie zakup wózków wózków widłowych terenowych.

Jednak w przypadku używanych pojazdów liczy się znacznie więcej niż tylko wybranie właściwego modelu o parametrach, które będą dopasowane do oczekiwań. Należy zwrócić uwagę na znacznie więcej czynników.

Na co zwrócić uwagę wybierając wózek widłowy używany?

Wózki widłowe używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie? 2
Sprawdzanie stanu technicznego używanego widlaka, źródło: Manitou

Napęd, wysokość podnoszenia, udźwig – ale to jeszcze nie wszystko. W przypadku wózków widłowych używanych koniecznie należy przyjrzeć się bliżej kilku aspektom, które będą istotne w późniejszej eksploatacji wózka widłowego. Są to na przykład:

 • ilość przepracowanych motogodzin,
 • rok produkcji,
 • stan techniczny – w tym wymienione części, ogólny stan części, wideł, układu podnoszenia, stan opon itd.,
 • dotychczasowe warunki pracy (jednak nie zawsze jest się w stanie je poznać),
 • ewentualnie dodatkowy osprzęt, który można uzyskać w cenie wózka lub za niewielką dopłatą.

A dla ułatwienia zebrania większości tych kwestii przyszły nabywca powinien zapytać o resurs wózka widłowego, który to jest prognozowanym czasem zdolności wózka widłowego do w pełni bezpiecznego użytku. Wyliczany na podstawie wielu czynników, w tym stanu technicznego, pomaga ocenić czy dany używany wózek widłowy wart jest uwagi oraz zakupu a także ile trzeba będzie w niego zainwestować w najbliższej przyszłości.

Czy zakup używanego wózka jest opłacalny?

Zdecydowanie tak. W zależności od oferty, cena zakupu używanego wózka widłowego wynosi zazwyczaj od około 30% do 50% mniej niż oryginalna cena rynkowa. Oczywiście wpływ na to ma wiele czynników – w tym te wymienione i wskazane powyżej – takie jak stan, ilość przepracowanych godzin itd. Jednak to właśnie opłacalność jest głównym powodem, dla którego przedsiębiorcy decydują się na wybór do swoich firm używanych wózków widłowych.

Używane wózki widłowe = niskie ceny

Wózki widłowe używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie? 3
Używane wózki widłowe, źródło: Lemarpol

Zdecydowanie prawdą jest, iż to właśnie niska cena przemawia za zakupem wózków widłowych używanych. Niższy koszt to mniejsze wydatki oraz dodatkowy budżet na dalszy rozwój firmy. To zdecydowany atut dla wielu przedsiębiorstw, które dopiero stawiają pierwsze kroki i potrzebują niezawodnego sprzętu w niskiej cenie, ale też dla dużych firm, które niskim kosztem chcą pozyskać wiele urządzeń, które będą wykorzystywane do intensywnej (często kilkuzmianowej) pracy.

Wózek widłowy używany – wynajem

Alternatywną opcją do zakupu wózków widłowych używanych jest ich wynajem. Dla wielu przedsiębiorstw wynajem wózków widłowych może być atrakcyjnym rozwiązaniem, jednak co oczywiste jest to dość doraźne działanie, w wyniku którego wózek widłowy nie przechodzi na własność.

Podnośniki oferowane na wynajem to również używane maszyny. Wypożyczalnie dbają jednak o to, aby każdy sprzęt był w stanie technicznym mogącym zapewnić natychmiastowe przystąpienie do działania urządzenia. Jednak, co oczywiste, po skończonym okresie najmu wózek widłowy należy zwrócić do wypożyczalni w stanie nienaruszonym (dopuszczalne są niewielkie naturalne ślady użytkowania powstające w wyniku pracy).

Sprawdź ofertę używanych wózków widłowych na sprzedaż

Wózki widłowe używane - na co zwrócić uwagę przy zakupie? 4
Zakup używanego wózka widłowego, źródło: Manitou

Jeśli interesują Cię markowe wózki widłowe używane na sprzedaż, nie czekaj tylko sprawdź ofertę od Lemarpol Wózki Widłowe. Duża różnorodność sprzętów: wózki marki Manitou, Toyota, Linde, Still i wiele więcej a także lata doświadczenia w branży sprawiają, że ten skład wózków widłowych nowych i używanych dostarcza urządzenia na sprzedaż do przedsiębiorstw na terenie całej Polski.

Nie czekaj i już teraz sprawdź czy znajdziesz w ofercie Lemarpol wózek, który odpowie na potrzeby Twojej firmy i jej transportu.