Wystarczy spędzić nieco czasu z osobą w spektrum autyzmu, iść na spacer albo do kawiarni. Właśnie takie zadania czekają na wolontariuszy koleżeńskich. Ich nabór prowadzi w Częstochowie Stowarzyszenie Mary i Max.
Stowarzyszenie Innowacji Społecznych ,,Mary i Max”to organizacja pozarządowa nieodpłatnie wspierająca młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu. Pomaga znaleźć im kolegów i koleżanki, lepiej poznać samego siebie, uwierzyć w swoje możliwości. Przez ponad dekadę działalności powstało już prawie 300 takich koleżeńskich par. Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i miasta stołecznego Warszawy.
Program działa też we Wrocławiu, Łodzi i Częstochowie. Prowadzony jest przez psychologów i wspierany przez lokalne firmy oraz instytucje przekazujące bilety i vouchery na spotkania.
Na czym dokładnie polega wolontariat koleżeński Mary i Max? To po prostu cotygodniowe spotkania dwóch osób dobranych na podstawie wieku i zainteresowań. Wolontariuszki i wolontariusze sami decydują, co chcą robić – niektórzy chodzą na lody, inni na wycieczki rowerowe lub do kina czy teatru.
Z programu korzystają osoby w spektrum autyzmu. Wiele z nich dzięki temu po raz pierwszy doświadcza, jak to jest mieć kolegę lub koleżankę. Wolontariuszami mogą być z kolei osoby uczące się, studiujące, a także pracujące. Wolontariat zaczyna się od dwudniowego szkolenia. Obecnie trwa rekrutacja do wakacyjnej edycji. Wszelkie informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie maryimax.pl/zostan-wolontariuszem/
red., mat. UM Częstochowy