fbpx

Wielkanocna odsłona akcji siostry Mileny. Świąteczny klimat w centrum Częstochowy

Kolorowe palmy ostatniego dnia marca „wyrosły” przed liceum ,,Sienkiewicza”. To kolejna odsłona wielkanocnej akcji organizowanej przez siostrę Milenę.

Siostra Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa wprowadziła w Częstochowie pewną tradycję. Na Boże Narodzenie na pl. Biegańskiego buduje ze współpracownikami szopkę, której otoczenie stanowią stroiki z bombkami. Z kolei na Wielkanoc bombki zastępują pisanki i zajączki.

Wielkanocna odsłona akcji siostry Mileny. Świąteczny klimat w centrum Częstochowy 2
Wielkanocna akcja siostry Mileny (fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy)

W efekcie w centrum miasta zawsze jest kolorowo i radośnie. Tegoroczna akcja wielkanocna jest już ósmą z kolei. Rok temu akcja obywała się na placu, a tym razem przeniesiono ją przed gmach IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza. Do udziału już tradycyjnie zaproszono przedstawicieli placówek wychowawczo-oświatowych. Ozdoby przygotowywano więc w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz średnich, a także ośrodkach wychowawczych z Częstochowy i okolic.

Zadaniem, która wyznaczyła siostra Milena było wyczarowanie palmy wielkanocnej z elementów naturalnych – suszu, gałązek, szyszek, mchu, bibuły czy przeróżnych sznurków.

Wielkanocna odsłona akcji siostry Mileny. Świąteczny klimat w centrum Częstochowy 3
Wielkanocna akcja siostry Mileny (fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy)

Palmy musiały spełniać określone normy – tak, żeby było estetycznie i spójnie. Minimalna wysokość palmy to metr, a maksymalna – półtora metra. Każda uczestnicząca w akcji szkoła przygotowała też swój ,,znak rozpoznawczy” – czyli swoje zalaminowane logo.

Dzieci przynosiły swoje dzieła przez ostatnie trzy dni marca do IV LO. Finał akcji odbył się  tuż przy pomniku pisarza w piątek, 31 marca przed południem.

Cała inicjatywa udała się dzięki współpracy Urzędu Miasta z IV Liceum Ogólnokształcącym,  Zespołem Szkół Technicznych, Zespołem Szkół Gastronomicznych, Zespołem Szkół Samochodowych i Zespołem Szkół im. J. Kochanowskiego.

red.