fbpx

Wielkanoc w czasach epidemii

To z pewnością nie będą typowe święta. Nie będzie wyjazdów, nie będzie spotkań w dużym, rodzinnym gronie. Jeżeli pogoda dopisze, nie wybierzemy się na rodzinny spacer, nie wsiądziemy na rowery, a także nie wyjedziemy za miasto.


W czasach epidemii musimy znaleźć inny sposób na spędzenie Wielkanocy. Wszyscy będziemy w te dni zamknięci w swoich domach i mieszkaniach. Co zrobić, aby mimo wszystko święta były udane?


Psychologowie radzą, by w tych trudnych czasach, gdy wszyscy jesteśmy w kwarantannie, starać się możliwie normalnie żyć. Pomóc nam w tym mają stałe rytuały, zaplanowane na każdy dzień działania, trzymanie się tradycyjnego rozkładu dnia. Nie inaczej powinniśmy więc postąpić w czasie świąt. Po prostu świętujmy, mimo wszystko, mimo zakazów i nakazów. Znajdźmy tylko inny patent na rodzinne święta.


Przystrójmy nasze mieszkania i domy tak samo, jak co roku. Nie zapominajmy o odświętnej zastawie na stołach, ubierzmy się do wielkanocnego śniadania tak, jak zwykle odświętnie. Niech to nie będzie kolejny weekend w kwarantannie. Mamy Wielkanoc i bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie, świętujmy. Nie pozbawiajmy się nadziei, która zwłaszcza teraz jest nam niezwykle potrzebna.


Zamknięci w czterech ścianach swoich mieszkań, musimy zrobić wszystko, aby razem, całą rodziną spędzić te święta możliwie jak najlepiej. Co możemy robić? Oczywiście możemy razem oglądać filmy lub ciekawe spektakle teatralne. Propozycji jest sporo. W związku z akcją “Zostaję w domu”, część platform internetowych otworzyło dostęp do swoich zasobów filmów czy spektakli teatralnych. Decyzję taką podjęła m.in. Telewizja Polska, która na stronie www.vod.tvp.pl proponuje ekranizacje lektur szkolnych (to oferta adresowana do uczniów) oraz interesujące propozycje Teatru Telewizji.


Na stronie ninateka.pl ruszyła na przykład akcja pod hasłem „Włącz teatr”. W każdą środę na portalu odbywa się premiera spektaklu, który będzie dostępny online przez miesiąc. W programie 16 ciekawych tytułów, w znakomitej reżyserii i ze wspaniałymi rolami aktorów. Portal proponuje również koncerty.
Warto przed świętami poszperać w internecie, bo takich perełek będzie w nadchodzących dniach więcej. Na przykład Teatr Polonia Krystyny Jandy proponuje w wielkanocny poniedziałek online monodram „Danuta W.”. Spektakl pokazany zostanie o godzinie 18.


Kto nie przepada ani za filmem, ani za teatrem lub ma za małe dzieci na wspólne oglądanie online, może świetnie się bawić przy grach planszowych. Tutaj wyśmienicie sprawdzą się stare, dobre gry typu Scrabble czy Monopoly. W pierwszą z gier mogą zagrać jednocześnie cztery osoby. Układanie słów z wylosowanych liter jest nie tylko zabawne, ale i pouczające. Gra poszerza zasób słów, a także sprawdza naszą ortografię.
Druga z gier to także dobrze sprawdzony sposób na nudę. Zabawna, pełna zwrotów akcji gra z pewnością wciągnie nie jednego.

Wielkanoc w czasach epidemii 2


Gdy nie mamy planszowych gier, wymyślmy coś sami. Przypomnijmy sobie, w co bawiliśmy się w dzieciństwie, gdy nie było komputerów i internetu. Kto wie, może nasze dzieci tak samo, jak my kiedyś wciągną się w prostą grę „Państwa i miasta”?
Dobrym sposobem na radosne święta jest także wspólne muzykowanie z dziećmi lub zabawa w teatr. Możemy razem z naszymi pociechami przygotować sztukę albo być wdzięcznymi widzami spektaklu zaprezentowanego przez maluchy.
Sposobów na nudę jest wiele. Nieważne, co wybierzemy, najważniejsze, abyśmy te święta spędzili jak najbardziej rodzinnie.