Wieczornica Węgierska w Radomsku z twórczością Tadeusza Różewicza

0
262
fot. UM w Radomsku

Spotkanie zorganizowane z okazji Święta Niepodległości Węgier.

Popołudniu w ubiegły czwartek w sali bankietowej Patio odbyła się już kolejna w Radomsku Wieczornica Węgierska, która została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z okazji Święta Niepodległości Węgier. Przemówienia gości oraz występy artystyczne były zdominowane przez twórczość Tadeusza Różewicza w rok setnych urodzin wielkiego artysty z Radomska.

Podczas Wieczornicy niestety zabrakło zmarłego nie tak dawno Wiesława Pierzaka – człowieka, dzięki któremu miasto Radomsko stało się ważnym ośrodkiem uroczystego obchodzenia przyjaźni polsko-węgierskiej oraz wieloletniego prezesa Towarzystwa Przyjaźni. Wszyscy zebrani goście na początku spotkania uhonorowali pamięć o panu Wiesławie minutą ciszy.

Spotkanie przemówieniami ozdobili dr Gabor Lagzi, dyrektor Instytutu Liszta-Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie, nakreślił on nieco zarys historyczny obchodów Święta Niepodległości Węgier oraz jego związku z naszym krajem a także Gaspar Keresztes – polonista i tłumacz utworów Tadeusza Różewicza, który opowiadał o związkach artysty z ziemią węgierską oraz węgierskimi malarzami.

Uroczystość była wzbogacona artystycznie poprzez wiersze Tadeusza Różewicza w wykonaniu Sceny Poezji Miejskiego Domu Kultury pod kierunkiem Małgorzaty Wesołowskiej oraz przy akompaniamencie Włodzimierza Knasia.

Pośród gości podczas uroczystości znaleźli się między innymi prezydent Jarosław Ferenc, posłanka Anna Milczanowska oraz członek zarządu powiatu Fabian Zagórowicz.

K KIK