fbpx
Strona głównaPolecaneWęzeł przesiadkowy przy Piłsudskiego gotowy. Od jutra będą stamtąd odjeżdżać autobusy

Węzeł przesiadkowy przy Piłsudskiego gotowy. Od jutra będą stamtąd odjeżdżać autobusy

Węzeł przesiadkowy przy Piłsudskiego gotowy. Od jutra będą stamtąd odjeżdżać autobusy. Pod nowo wybudowanymi wiatami zlokalizowano przystanki linii 18, 30 i 33 częstochowskiego MPK oraz trzech linii rędzińskiego GZK.

Centrum przesiadkowe przy ulicy Piłsudskiego jest jednym z trzech tego typu miejsc jakie powstały przy częstochowskich dworcach PKP. Dwa pozostałe zlokalizowane są na Rakowie oraz Stradomiu. Wszystkie te miejsca mają ułatwić poruszanie się po mieście zarówno osobom, które przyjeżdżają do Częstochowy, jak i samym częstochowianom, którzy korzystają z usług PKP.

Każdego dnia do Częstochowy przyjeżdża do pracy, do szkół, na zakup lub załatwić różne sprawy około 40 tysięcy osób – powiedział w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej na terenie centrum przesiadkowego przy ul. Piłsudskiego prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Docierają oni do miasta zarówno pociągami, jak i samochodami. Chcemy je zachęcić, aby pozostawiały w naszych węzłach przesiadkowych swoje samochody i korzystały z komunikacji publicznej.

Jak zaznacza prezydent Częstochowy, będzie to z korzyścią nie tylko dla przybyszów, ale także częstochowian, ponieważ ruch samochodów na ulicach będzie mniejszy, a co za tym idzie także zanieczyszczenie powietrza spalinami również.

Częstochowskie centra przesiadkowe mają ułatwić poruszanie się po mieście wszystkim, także miłośnikom rowerów, stąd przy każdym węźle przewidziano miejsce dla jednośladów miejskich. Powstanie węzłów wiązało się z przebudową okolic dworców oraz rozbudową dróg rowerowych. Wraz z centrami w mieście przebudowano lub wybudowano od podstaw 10 km ścieżek rowerowych.

W sumie przy okazji budowy centrów powstało: 245 miejsc parkingowych typu Park&Ride, 76 miejsc postojowych, 90 parkingów dla rowerów oraz 15 peronów dla komunikacji publicznej. Łącznie przy wszystkich trzech centrach przesiadkowych zlokalizowane zostały przystanki 20 linii autobusowych i tramwajowych częstochowskie MPK i trzech linii przewoźnika z gminy Rędziny.

Budowa trzech centrów przesiadkowych odbyła się w ramach samorządowego programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” i kosztowała 69 mln złotych.

Od jutra spod dworca głównego PKP od strony ulicy Piłsudskiego odjeżdżać będą autobusy linii 18, 30 i 33 częstochowskiego MPK oraz trzech linii rędzińskiego GZK.

W związku z jutrzejszym otwarciem węzła przesiadkowego przy ul. Piłsudskiego, częstochowskie MPK wprowadza zmiany w kursach tych trzech linii. Zmiany te będą wyglądać następująco:

Linia nr 18:

Na odcinku Batalionów Chłopskich – Wilsona/Katedralna będzie kursować bez zmian. Z ulicy Wilsona autobusy pojadą na wprost ulicą Piłsudskiego do dworca PKP. Jednocześnie linia 18 nie będzie kursować II Aleją Najświętszej Maryi Panny, al. Wolności i ul. Orzechowskiego.

Linia nr 30:

Na odcinku Siedlec – Rondo Trzech Krzyży będzie kursować bez zmian. Dalej ulicą Warszawską, Garibaldiego, Wilsona i Piłsudskiego. Ponadto linia 30 zostanie wycofana z al. Jana Pawła II, Armii Krajowej, Kościuszki i II Alei Najświętszej Maryi Panny.

Linia nr 33:

Na odcinku Wąsosz – II Aleja Najświętszej Maryi Panny będzie kursować bez zmian, a następnie ul. Piłsudskiego. Jednocześnie linia 33 zostanie wycofana z I Alei Najświętszej Maryi Panny, placu Daszyńskiego i ul. Ogrodowej.

Przy ulicy PIŁSUDSKIEGO, autobusy linii nr 18, 30 i 33 będą korzystały z przystanków przy peronie najbliższym torom kolejowym.

Również od 26 stycznia z przystanku PIŁSUDSKIEGO będą korzystały autobusy GZK, obsługujące kursy do gminy Rędziny. Odjazdy autobusów GZK będą realizowane z przystanków przy peronie środkowym.

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -Politechnika Opolska