W piątek, 21 maja o godz. 16 w Galerii Pasji Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” (ul.Krakowska 34) odbędzie się wernisaż wystaw „Tu było getto”. Tworzą ją zdjęcia autorstwa Joanny Sidorowicz.
Joanna Sidorowicz z urodzenia jest wrocławianką, jednak od lat mieszka w Częstochowie. Fotografią zajmuje od blisko 20 lat. Jest to fotografia starej i nowej architektury – podwórka, klatki schodowe, urbexy, miejsca opuszczone, tematy związane z kulturą żydowską, mieszanką kultur, krajobrazy w geometrycznej formie, portrety oraz fotografia otworkowa.
Jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców, Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, Jurajskiego Fotoklubu w Częstochowie, Grupy Artystycznej Atina, Grupy Fotograficznej Foto Azyl oraz Fundacji Festiwalu Sztuki Fotoreportażu.
Sidorowicz ma na swoim koncie ponad 100 wystaw, w tym aż 70 indywidualnych. Najnowszą z propozycji jest ekspozycja „Tu było getto” opowiadająca o znikającej, zmieniającej się Częstochowie…To temat o podwórkach, bramach, zaułkach Starego Miasta…
Wystawa prezentowana jest w Galerii Pasji Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam” (ul. Krakowska 34). Organizacja ta prężnie działa na rzecz Starego Miasta i jego mieszkańców.
-Wystawa „Tu było getto” powstała jak zwykle ze splotu zdarzeń, z przypadków oraz moich ruchów zamierzonych. Podobnie jak w temacie „Chasydzi”początkowo przypadkowo, następnie z ciekawością, włóczyłam się z aparatem fotograficznym, w przypadku tego tematu, po uroczo obskurnych podwórkach, zaułkach, bramach. Kiedyś mówiłam, że sztuka to kolor i forma,a treść nieistotna. Uważałam, że sam obraz ma działać na odbiorcę.Fascynowały mnie mokre zagrzybione kolory, ich nasycenie, pęknięcia oraz chropowatość ścian. Wszystko to oczywiście współgrało i współgra nadal ze światłem. Ze światłem, które zawsze jest inne. Różne pory roku, różne warunki pogodowe. Zawsze znalazło się coś interesującego – pisze o wystawie autorka.
Wernisaż zaplanowano na piątek, 21 maja na godz. 16. Szczegóły: www.adullam.pl
ZS