fbpx

Wernisaż otwarcia wystawy Józef Piłsudski. Życie – Śmierć – Kult

 

3 listopada w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku odbył się wernisaż otwarcia wystawy Mariusza Kolmasiaka Józef Piłsudski. Życie – Śmierć – Kult.

Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku przygotowało szereg działań o charakterze kulturalno – artystycznym przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, zarówno dla osób dorosłych, seniorów, uczniów szkół podstawowych, przedszkolaków itd. Każdy odwiedzjący tą placówkę znajdzie coś dla siebie. W tym miesiącu oferowana jest dawka wrażeń estetycznych połączona z szeroko rozumianymi doznaniami artystycznymi, ale także wiedza historyczna związana z setną rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będzie zarówno coś dla ciała jak i duszy.

Ten szczególny miesiąc poświęcony obchodom 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczyna wystawa Pana Mariusza Kolmasiaka Józef Piłsudski. Życie – Śmierć – Kult. Jest to wyjątkowa ekspozycja poświęcona honorowemu obywatelowi Radomska. Józef Piłsudski dał Polsce wolność, szacunek i granice. Była to jedna z najważniejszych postaci, której zawdzięczamy Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Całe swoje życie poświęcił Ojczyźnie dlatego należy mu się pamięć.

Wystawa składa się z trzech bloków tematycznych opowiadających o życiu, śmierci i rodzącym się kulcie Józefa Piłsudskiego spójnie tworzących jedną całość. Prezentowane eksponaty mają na celu przybliżyć sylwetkę, działalność tego wybitnego marszałka, ale także historię Polski. Zwiedzający mogą obejrzeć: oryginalne przedwojenne fotografie, czasopisma, książki, dokumenty, odznaczenia, obiegowe monety, pocztówki, patriotyczną biżuterię, znaczki pocztowe itp. Wśród eksponatów znajdują się także „Perełki” – dokumenty z podpisem Józefa Piłsudskiego oraz pamiątkowy Orzełek z dedykacją, którego marszałek otrzymał od jednego ze swoich żołnierzy. Przypomnijmy, że Mariusz Kolmasiak to historyk, członek Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Przyjaciół Józefa Piłsudskiego, a także członek Honorowego Komitetu Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Ekspozycja będzie prezentowana do końca stycznia 2019 roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych, miłośników historii i nie tylko, a przede wszystkim uczniów i młodzież gdyż ekspozycja pozwoli pogłębić i usystematyzować dotychczas poznaną wiedzę na temat człowieka, jednego z animatorów Polski niepodległej i jej dziejów w latach 1918 – 1935.

(źródło: Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku)