Jak sobie poradzić z niedoborem wody?
Woda w ogrodzie jest niezbędna dla prawidłowej pielęgnacji roślin. Niestety, jej zasoby maleją, a zapotrzebowanie rośnie. Na pomoc działkowcom i właścicielom ogrodów przychodzi super żel, nierozpuszczalny polimer, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin, który od kilku lat wykorzystują producenci roślin ozdobnych oraz warzyw, w kraju i za granicą.
– Stosowanie żelu jest bardzo proste – przekonuje Małgorzata Huras wiceprezes Centrum Zieleni Sp. z o.o. – Przed posadzeniem roślin należy wymieszać go z podłożem na wysokości strefy korzeniowej roślin (nie stosujemy na powierzchni). Następną czynnością jest posadzenie roślin i podlanie podłoża.
Jak informuje Małgorzata Hura, stosowanie żelu na działce, to same korzyści. Żel zmniejsza zużycie wody do podlewania o kilkadziesiąt procent, absorbuje wodę z opadów deszczu, a nawet rosy, a także zapobiega przesuszeniu korzeni.
Dzięki niemu, podczas suszy rośliny mają dłużej zapewnioną wilgoć.
– Oddając wodę pozostawia wolne przestrzenie, dzięki czemu gleba staje się bardziej pulchna – wyjaśnia wiceprezes Centrum Zieleni.
Ile żelu potrzeba, aby spełnił on swoją funkcję? Otóż kwiaty w ogrodzie będą potrzebowały około 15 g żelu, przy 10 L ziemi, natomiast w donicy litrowej roślinom pomoże do 3g żelu. Dla warzyw na 1 m2 przyjmuje się 20 g żelu, a trawników to 30 g, także na 1 m2.
– To bardzo wydajny preparat – wyjaśnia Małgorzata Huras. – Jeden jego gram potrafi zatrzymać od 300 ml do nawet 1L wody. Stosując go, nie należy więc przekraczać sugerowanych dawek.
Jak walczyć z ćmą bukszpanową?
Zieleń jest nieodłącznym elementem naszego życia. Lubimy się nią otaczać w domu, na tarasie czy w ogrodzie. Pełni wiele funkcji, np.: ekologiczne, zdrowotne i dekoracyjne.
– Urządzając ogród czy też taras często wybieramy gatunki roślin, które pozwalają nam cieszyć się zielenią przez cały rok – opowiada Małgorzata Huras. – Do takich roślin należy bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens), roślina uznawana za jedną z najcenniejszych roślin żywopłotowych. Krzewy bukszpanu są idealne do formowania figur przestrzennych. Wspaniale prezentują się w przydomowych nasadzeniach, w towarzystwie bylin.
Uprawiając bukszpany, musimy uważać, aby w naszym ogrodzie nie zagościł bardzo niebezpieczny szkodnik — ćma bukszpanowa (łac. Cydalima perspectalis).
Jak rozpoznać tego szkodnika? To motyl z rodziny wachlarzykowatych (Crambidae) o rozpiętości skrzydeł owada dorosłego około 40 mm. Skrzydła obu par są białe z brązowym obwiedzeniem.
– Występują także motyle, których skrzydła są w większości jasnobrązowe o fioletowym połysku z białą półksiężycowatą plamą – zaznacza wiceprezes Centrum Zieleni.
Larwy tego owada o długości 35 – 44 mm żerują na roślinach. Jak opowiada Małgorzata Huras, zabarwienie gąsienic początkowo jest zielonkawe z brązowymi podłużnymi liniami, a następnie staje się ciemniejsze, brązowawe. Głowa gąsienic jest czarna.
Skąd wiemy, że ten szkodnik pojawił się w naszym ogrodzie? Widać to po stanie roślin. Przyglądając się krzewom bukszpanu można dostrzec: obgryzione brzegi liści, zjedzone całe liście, pozostawione grudy odchodów, spustoszenie na krzewach. Krzewy wyglądają, jakby zostały pokryte przędzą.
Działania szkodnika polegające na uszkodzeniu rośliny w konsekwencji doprowadzają do zamierania bukszpanu.
– W Polsce ćma bukszpanowa nie ma naturalnych wrogów i musimy walczyć z nią sami — opowiada Małgorzata Huras. – Pielęgnacja bukszpanu polega na cięciu oraz specjalistycznym nawożeniu, preparatem dolistnym — Topbuxus Health-mix, by był odporny na choroby grzybowe (np. Cylindrocladium buxicola).
Nawozem podstawowym, zapewniającym odpowiednie odżywienie, szybki wzrost i piękne, zielone liście bez żółtych obwódek jest Topbuxus Grow.
Do walki z ćmą bukszpanową, w momencie pojawienia się gąsienic, należy zastosować insektycyd zawierający bakterie z rodzaju Bacillus thuringiensis. To preparat zarejestrowany dla profesjonalnych użytkowników.
Żel oraz inne omówione w tekście preparaty dostępne są w Sklepie Ogrodniczo – Zoologicznym „Oskar” przy Alei Pokoju 4 w Częstochowie.