fbpx

W ten weekend na lotnisku w Rudnikach zagoszczą modele latające

W sobotę i niedzielę na lotnisku w Rudnikach odbędą się zawody modeli latających. To jubileuszowa, czterdziesta już impreza Aeroklubu Częstochowskiego.

40. Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego odbywać się będzie w następujących klasach: F4C – modele makiet sterowane radiem, F4H – pół-makiety sterowane radiem oraz F4G – modele giganty sterowane radiem.

Uroczyste rozpoczęcie zawodów modelarskich odbędzie się w sobotę o godzinie 12.

Patronami weekendowej rywalizacji są Zdzisław Szajewski oraz Jerzy Ostrowski.

Zdzisław Szajewski był zafascynowany lotnictwem, ale z grona pilotów wykluczył go stan zdrowia. Zajął się więc modelarstwem. Od 1952 r., aż do śmierci w 1976 r. był kierownikiem Zarządu Głównego Ligi Lotniczej, a następnie Aeroklubu RP i PRL. Reprezentował polskie modelarstwo w Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI).Był autorem wielu doskonałych, unikalnych planów modelarskich.

Jerzy Ostrowski  jednym z najbardziej utytułowanych modelarzy w historii Aeroklubu Częstochowskiego i Aeroklubu Polskiego . To wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata, autor nowej , wyższej generacji modeli latających na uwięzi, reprezentowanych przez takie modele jak DH Hornet czy P38 Lightening . W latach 80-tych zbudował amatorski, w pełni oblatany samolot Experimental.. Zmarł nagle w 1985 r.