6 października w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie odbyła się konferencja, dotycząca zmian organizacyjnych i planów rozwojowych w placówce, a także licznych inwestycji, które wyniosły w ostatnich 3 latach 131 mln złotych.
Z usług szpitala korzysta około miliona osób – szpital jest nader ważny dla północnego subregionu województwa śląskiego, ze względu na to, że w promieniu 60-70 km nie ma żadnej alternatywy, jeśli chodzi kompleksowość świadczeń. Dlatego placówka musi iść z duchem czasu, co podkreśla dyrektor szpitala:
– Moim zadaniem jest utrzymywanie majątku, jaki mi powierzono, w takim stanie by leczył ludzi i by czuli się bezpiecznie. W ciągu ostatnich 3 lat modernizacje i inwestycje, jakie poniesiono w szpitalu wynoszą już ponad 131 mln zł. Mamy rozstrzygnięty przetarg na kolejne zadania, a wśród nich jest zakup i montaż nowoczesnego tomografu, co zostanie zrealizowane do końca tego roku – i dodaje – Mamy również podpisaną umowę z Ministerstwem Zdrowia na remont, modernizację i przebudowę oddziału zakaźnego oraz Oddziału Mikrobiologii, który współpracuje z Oddziałem Zakaźnym. Cały projekt wyniesie ok. 9 mln zł. Licząc poprzednie inwestycje, nakłady finansowe wyniosą ok. 142 mln złotych.
W ciągu zaledwie 2 lat nakłady inwestycyjne i starania w zakresie pozyskania nowego personelu lekarskiego pozwoliły uzyskać mieszkańcom Częstochowy i okolic dostęp do świadczeń i procedur, których wcześniej nie wykonywano. Obecnie w placówce wykonywane są takie badania, jak diagnostyka nowotworu płuc, diagnostyka EBUS, diagnostyka nowotworów przerzutu pokarmowego, diagnostyka onkologiczna przerzutów do kości, tarczycy, badanie funkcji nerek w nowo wybudowanym i uruchomionym Zakładzie Medycyny Nuklearnej. Kiedyś pacjenci, by uzyskać taką diagnostykę, musieli wyjeżdżać do innych miast. Świadczy to o ogromnym rozwoju.
– Do końca swojej kadencji chciałem zainwestować w szpital 200 mln złotych. Z dzisiejszej perspektywy tych kilku lat, podczas których tu jestem, mogę powiedzieć, że gdyby ktoś mi powiedział, że mam do dyspozycji pół miliarda złotych, to też potrafiłbym to rozpisać na konkretne przedsięwzięcia i to też nie do końca by wystarczyło. W ostatnich latach szpital degradował się finansowo, brakowało podstawowego sprzętu diagnostyczno-zabiegowego, co diametralnie zmieniło się na przestrzeni 3,5 roku. – mówił dyrektor Bajkowski.
A co z Oddziałem Okulistyki, wokół którego krążyło wiele niezbyt przychylnych opinii, włącznie z tymi, że w ogóle nie działa?
– Oddział Okulistyki funkcjonuje bez zakłóceń. W jego obrębie wykonuje się coraz więcej zabiegów. Rozszerzany jest – po latach stagnacji – zakres jego działalności. Nigdy nie było zamiaru ani jakichkolwiek planów ograniczenia działalności okulistyki, a co za tym idzie – pozbawienia dostępu do świadczeń medycznych pacjentów – dementuje pogłoski dyrektor szpitala.
Obecnie istnieją plany poszerzenia działalności Oddziału Okulistyki oraz Poradni Okulistycznej. W tej kwestii istnieje spora szansa na pozyskanie nowego personelu lekarskiego. Ponadto, obiecująco zapowiada się również współpraca z częstochowskim UJD, gdzie ruszył od października kierunek medyczny. Od połowy listopada, w Zakładzie Patomorfologii szpitala, rozpoczną się zajęcia z anatomii dla pierwszego rocznika studentów.
W ostatnim czasie pisaliśmy na łamach ,,Gazety Regionalnej” o przenosinach oddziału neurologiczno-udarowego ze szpitala na Tysiącleciu właśnie na Parkitkę. Czy ucierpi na tym personel szpitala oraz pacjenci? Kliknij w ten link, by dowiedzieć się więcej.
(Tekst i fot.: Linda Nocoń)