W Światowy Dzień Zwierząt z wizytą u schroniskowych czworonogów

0
483
fot. UM Częstochowy

Prezydent Częstochowy przyjechał z wizytą do częstochowskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Takie święto wypada 4 października, jest to święto, które obchodzone jest w dniu wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, który jest patronem zwierząt, ekologów i ekologii. Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt, który trwa do 10 października. Obchody tego dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt oraz uświadomienie im, iż zwierzęta to istota żywa i ma swoje prawa, a przede wszystkim tak samo jak ludzie mają uczucia.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

W głosowaniach BO widać, iż los zwierzaków bardzo leży na sercu mieszkańcom Częstochowy.

W Światowy Dzień Zwierząt z wizytą u schroniskowych czworonogów 1
fot. wikipedia

4 października właśnie w Światowy Dzień Zwierząt do czekających na stały, kochający dom psów oraz kotów zajrzał również prezydent Częstochowy.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt znajdujący się w Częstochowie przy ulicy Gilowej, który prowadzony jest przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w ramach 5-letniej umowy (trwająca od 2018-2022). Coroczna dotacja z miejskiego budżetu na ten cel wynosi 1,2 mln zł. Prócz tego, mieszkańcy Częstochowy zgłaszają związane ze schroniskiem pomysły do Budżetu Obywatelskiego. W poprzednich latach w ramach jego zadań finansowano akcje, które zachęcały do adopcji zwierząt, kupowano sprzęt groomerski, służący do pielęgnacji psów (wanna do strzyżenia, maszynki czy suszarki) oraz wybudowano wybiegi tzw. spacerniaki przy schronisku.

Aktualnie trwa duże zadanie przegłosowane w poprzedniej edycji BO, dotyczące podniesienia komfortu zwierząt w schronisku, promocji adopcji pod hasłem „Nie kupuj, adoptuj”, oraz zwiększenia bezpieczeństwa pracy wolontariuszy. Ostateczna kwota, która została ustalona na to zadanie to 270 tys. zł. Na chwilę obecną kupowane są między innymi: ocieplane budy, maty grzewcze i inkubator, akcesoria do pielęgnacji, kołnierze pooperacyjne, kontenery, smycze, obroże, zabawki oraz żwirek, a dla wolontariuszy maseczki, rękawice oraz kamizelki. Natomiast urządzono już teren spacerowy dla psów przy schronisku. Będą również prowadzone działania promocyjne takie jak: reklamy na autobusach, będą kalendarze oraz gadżety, które będą promować adoptowanie schroniskowych zwierząt.

W ostatnim jak dotąd, 8. głosowaniu BO wykazało iż ludzie wykazali się troską o zwierzaki, nie tylko o te, które czekają na stały dom w schronisku. Jedno z przyjętych do realizacji zadań to modernizacja pawilonu B schroniska, a także zakup specjalistycznego pojazdu dla tej placówki (szacowana kwota to 415 tys. zł.).

Przypominają by pamiętać o psach i kotach z ulicy Gilowej przy wielu innych okazjach. Częstochowianie wspierają je między innymi darowiznami oraz przekazaniem schronisku „jednego procenta” podatku.

4 października, w Światowy Dzień Światowy, do schroniska przy ulicy Gilowej przyjechał także prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Zostawił on zakupioną przez siebie karmę, zajrzał do zwierzaków, oglądał teren placówki oraz rozmawiał z jej pracownikami o tym, co już udało się tam poprawić i jakie są jeszcze potrzeby.

Na swoim fanpejdżu na Facebooku Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt napisało m.in. : „(…) pragniemy serdecznie życzyć wszystkim naszym podopiecznym oraz innym bezdomnym zwierzętom nowych, kochających i przede wszystkim odpowiedzialnych domów. Każdy zwierzak jest wyjątkowy i zasługuje na dobre i godne życie, pełną miskę, ciepłe miejsce do spania, odpowiednią ilość ruchu, opiekę weterynaryjną oraz zainteresowanie ze strony właściciela”.

Personel placówki podziękował również wszystkim, którym los zwierząt nie jest obojetny i bezinteresownie wspierają pracę schroniska.

Czekające na opiekunów psy i koty można poznać między innymi na internetowej stronie Schroniska TUTAJ.

K KIK