fbpx
Strona głównaPolecaneStary Rynek. Już w środę wystartują tu Dni Częstochowy. Gwiazdą będzie Reni...

Stary Rynek. Już w środę wystartują tu Dni Częstochowy. Gwiazdą będzie Reni Jusis

W miniony weekend na Starym Rynku odbyły się dwa koncerty. Teraz zrewitalizowana przestrzeń stanie się miejscem atrakcji Dni Częstochowy. Święto miasta rozpocznie się w środę, 18 sierpnia.

W sierpniu częstochowski Stary Rynek tętni kulturą. Po jego rewitalizacji powstała bowiem idealna przestrzeń dla wszelkich inicjatyw muzycznych, teatralnych i plastycznych. Miasto promując to miejsce, zainicjowało zaś akcję “Wakacyjny kierunek zwiedzania” (pisaliśmy o tym TUTAJ).

W ramach cyklu w minioną sobotę organizatorzy zaprosili na koncerty zespołu folkowego ,Moment on Folk oraz bluesowo-rockowej grupy Forsal.

Stary Rynek. Już w środę wystartują tu Dni Częstochowy. Gwiazdą będzie Reni Jusis 1
Koncert zespołu Forsal (fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowy)

Jak już zapowiadaliśmy, także tegoroczne Dni Częstochowy w dużej mierze odbywać się będą w gościnniej przestrzeni Starego Rynku. W związku z sytuacją pandemiczną mają one jednak wymiaru imprezy masowej (do takich przyzwyczaiły nas huczne koncerty na Północy), ale zostaną rozłożone na cztery dni wypełnione mniejszymi wydarzeniami.

Święto miasta wystartuje już w środę 18 sierpnia. Tego dnia, o godz. 14 Muzeum Częstochowskie udostępni zwiedzającym nową wystawę historyczno-archeologiczną mieszczącą się w szklanym pawilonie zwanym Starym Ratuszem. Ekspozycję zatytułowano „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” (piszemy o niej TUTAJ).

Także w środę (ok. godz. 18.40) odsłonięta zostanie Figura Częstocha, autorstwa słynnego rzeźbiarza Jerzego Kędziory. To jego rzeźby balansujące dodają zrewitalizowanej przestrzeni Starego Rynku niepowtarzalny klimat.

Stary Rynek. Już w środę wystartują tu Dni Częstochowy. Gwiazdą będzie Reni Jusis 2
“Wakacyjny kierunek zwiedzania” na Starym Rynku (fot. Łukasz Kolewiński/ UM Częstochowy)

Nie braknie też koncertów. Lokalnych twórców reprezentować będą Rock Non Stop (godz. 19) oraz AllDęte (godz. 20). Gwiazdą wieczoru będzie zaś Reni Jusis (godz. 21). Ta niezwykle popularna i doceniana wokalistka (mająca na koncie chociażby sześć Fryderyków) bardzo lubi zmieniać sceniczne wcielenia i muzyczne estetyki. W Częstochowie wystąpi z koncertem piosenki francuskiej, na który złożą się utwory Serge’a Gainsbourga, Francoise Hardy, Michela Legranda czy Joe Dassina. Zwieńczeniem muzycznych atrakcji będzie z kolei laserowy pokaz “Światło/Dźwięk”.

Jaki jest dalszy program Dni Częstochowy?

21 sierpnia na Starym Rynku zagrają Jazzy on Pop oraz niezwykle zasłużony dla lokalnej sceny zespół Five O’Clock Orchestra, której przewodzi Tadeusz Orgielewski. Z kolei 28 sierpnia na otwarcie zagra Gdańsk Necropolitan Orchestra, czyli Dawid Lipka (trąbka i elektronika) oraz Maciej Sadowski (kontrabas i elektronika). Ich twórczość można osadzić w rejonach yassu, muzyki eksperymentalnej, free jazzu oraz muzyki nowej. Później na scenie pojawi się pochodząca z Częstochowy wokalistka Ana Andrzejewska, której rozpoznawalność przyniosły przede wszystkim sukcesy w programach „The Voice of Poland” oraz „Mam talent”. Na finał dnia organizatorzy zaplanowali występ zespołu Maciej Obara Quartet.

Stary Rynek. Już w środę wystartują tu Dni Częstochowy. Gwiazdą będzie Reni Jusis 3
“Wakacyjny kierunek zwiedzania” na Starym Rynku (fot. Łukasz Kolewiński/ UM Częstochowy)


Tegoroczne Dni Częstochowy zakończą się 29 sierpnia. Tego dnia świętowanie przeniesie się do Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Tam odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone Nagrody Miasta Częstochowy w Dziedzinie Kultury oraz wyróżnienia „Mecenas Kultury” i „Promotor Częstochowy”. Rozstrzygnięte też zostaną konkursy „Najładniejsza działka ROD 2021” i „Najładniej ukwiecony balkon 2021”. Muzyczny finał zapewni koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej zatytułowany „Najpiękniejsze walce”.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Stary Rynek w Częstochowie. Historia archeologicznych badań

- Advertisment -

Popularne

- Advertisment -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here