Problem marnowania żywności staje się coraz bardziej powszechny. Kupujemy za dużo jedzenia, które później niestety trafia na śmietnik.
Teraz każdy, kto może i chce podzielić się posiłkiem z innymi, może to zrobić dzięki lodówkom społecznym, które zostały uruchomione na terenie miasta Radomska.
Pierwsze dwie lodówki społeczne, czyli punkty dzielenia się żywnością stanęły w Radomsku przy budynku Starostwa Powiatowego i przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Integracji Młodzieży w Radomsku działającym pod kierownictwem Edyty Sapis-Drozdek.
Idea foodsharingu polega na tym, że każdy może dzielić się z każdym. Nie istnieją podziały społeczne, ani kategorie w oparciu o status społeczny użytkowników jadłodzielni. Wszystko działa w myśl ekologii oraz idei zero waste.
Sponsorem lodówek jest firma Whirlpool.
„Już od kilku lat propagujemy ideę niemarnowania żywności w Polsce. Robimy to poprzez projekt edukacyjny „Nie marnujmy chwil” w którym uczestnicy każdej edycji, to kilkaset szkół, w tym dwie radomszczańskie, które skupiają się na edukacji zwłaszcza tych najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych” – zaznaczył dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Whirlpool Zygmunt Łopalewski.- „Idea lodówek społecznych jest szczytna. Mam nadzieję, że ci, którzy są w potrzebie, nie będą mieli żadnych oporów przy korzystaniu z nich, bo właśnie chodzi o to, aby dzielić się z potrzebującymi” – dodał.
Partnerami przedsięwzięcia jest Miasto Radomsko oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku.
„Bardzo cieszę się, że taka inicjatywa powstała. Dzięki temu w naszym mieście będą funkcjonowały, na razie, dwie lodówki społeczne. Cieszę się, że możemy pomóc przy realizacji tego cennego przedsięwzięcia, zresztą oczekiwanego przez mieszkańców miasta Radomska”– podkreślał Jarosław Ferenc.
„W Polsce niestety marnowanych jest około 10 mld kilogramów żywności, a skala ubóstwa jest dosyć wysoka, dlatego właśnie inicjatywa społecznych lodówek jest tak cenna. Mam nadzieję, że tu w Radomsku, ale być może także w innych miejscach w powiecie się sprawdzi i nie trzeba będzie wyrzucać jedzenia, tylko będzie można je przynieść tu i przy okazji zrobić coś dobrego dla innych” – zauważa wicestarosta Małgorzata Lewandowska. Obok lodówek dostępny jest regulamin, który wskazuje jak w prawidłowy sposób przygotować oraz oznaczyć żywność tak, aby bez obaw każdy mógł z niej skorzystać.
K KIK