Zgłoszenia par, które mogą zostać objęte tegorocznym dofinansowaniem zabiegu przyjmowane będą telefonicznie w czwartek i piątek, czyli 25 i 26 lutego.
Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu w zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5000 zł, pod warunkiem przeprowadzenia jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną zgłoszenia do udziału w programie będą przyjmowane telefonicznie pod nr 34/3707123 w godzinach od 9.00 – 15.00.
Informacja o terminie przyjmowania wniosków w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 będzie przekazywana podczas dokonywania telefonicznego zgłoszenia udziału w programie.
Wnioski o objęcie dofinansowaniem wraz z oświadczeniami dostępne są na stronie w Biuletynie Informacji Publicznej.
Częstochowa byłą pierwszym samorządem w kraju, który zdecydował się pomóc parom borykającym się z niepłodnością. Miasto dofinansowuje zabiegi in vitro dziewiąty rok. Jak informuje Urząd Miasta Częstochowy, odbyły się trzy edycje programu, trwa czwarta – na lata 2021-2023.
- Od 2012 r. dzięki dofinansowaniu miasta urodziło się już 53 dzieci – 27 dziewczynek i 26 chłopców – w tym pięć par bliźniąt – przekazał samorząd. – Dla par, które doczekały się dzieci, częstochowska firma Deltim dodatkowo nieodpłatnie przekazała wózki.
W budżecie miasta na realizację obecnej edycji programu zabezpieczono 150 000 złotych. Wnioski dostępne są w zakładce programy polityki zdrowotnej – informacja dla pacjenta oraz na tablicy ogłoszeń w BIP.
Przy naborze wniosków decyduje kolejność zgłoszeń.
Do programu zostaną zakwalifikowane pary, które spełniają następujące kryteria:
- wiek kobiety mieści się w przedziale 20-40 lat w/g rocznika urodzenia (dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat – wg rocznika urodzenia – jeżeli stężenie AMH jest powyżej 0,7 ng/ml,
- pozostają w związku małżeńskim lub w związku partnerskim,
- są mieszkankami i mieszkańcami Częstochowy,
- poddały się wcześniej leczeniu niższego rzędu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiadają bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego,
- zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.